درخت گل سوزنی

پرمطلب: درخت گل سوزنی یا درخت یاسمن، درختی است همیشه سبز با تاج پراکنده و هرمی شکل که در بهار مملوء از شکوفه های گل خواهد شد و این گل های سفید جلوه ی زیبا به درخت می بخشد. این درخت یک درخت بسیار فوق العاده برای باغچه های کوچک می باشد.
این گیاه دارای رشد سریعی است اما ارتفاع آن از ۲۰ فوت بیشتر نمی شود.

گل سوزنی

 

گل ها به رنگ سفید، خُمره ای شکل، دارای پنج گلبرگ لوله ای، با بیش از ۲۰ سانتیمتر طول و بلند و باریک بوده که به صورت دسته ای روی یک چتر کوچک بر روی درخت قرار دارند. این گل ها در انتهای شاخه ها تشکیل می شوند. گل ها به رنگ سفید و دارای عطر بسیار مطبوعی هستند. زمان گلدهی این گیاه طی ماه های “مارچ تا می” می باشد.
درخت گل سوزنی به دلیل وجود همین گل های زیبا و معطر، جاذب زنبورهای عسل، پروانه ها و یا پرندگان است.

برگ های این گیاه ساده، یکپارچه، متقابل، کشیده تا کشیده ی تخم مرغی، به رنگ سبز تیره، چرمی، دارای دمبرگ کوتاه و با حدود ۲۵ سانتیمتر طول و ۱۵ سانتیمتر پهنا می باشد.
میوه این گیاه سته، کروی شکل، در حالت بلوغ به رنگ زرد مایل به نارنجی و دارای حدود پنج سانتیمتر پهنا است. این میوه ها گوشتی و قابل خوردن می باشند ولی طعم و مزه ی خوبی ندارند.

 

شرایط محیط رشد گل سوزنی:
درخت گل سوزنی برای رشد بهینه به خاک های غنی از مواد آلی و معدنی و نیز مرطوب و به خوبی آبیاری شده نیاز دارد. در خاک های آتشفشانی نیز رشد می کنند. همچنین به مکان هایی با آفتاب کامل و بسیار نورگیر احتیاج دارند.
این گیاه به خوبی می تواند علاوه بر فضاهای آزاد و پارک ها، در گلخانه یا جعبه های کشت نیز، کشت گردد.

 

کاربردهای گل سوزنی :
از این درخت به دلیل گل های زیبا و معطرش، در فضای سبز و پارک ها می توان استفاده کرد.
از چوب آن عصای پیاده روی تهیه می کنند. که چوب این درخت به بلوط برزیلی (Brazilian oak) نیز معروف است.

 

تکثیر گل سوزنی:
این درخت علاوه بر طریق کشت بذر از طریق ریشه دار کردن قلمه ها به آسانی تکثیر  می شود. به طوری که هر شاخه ای که روی زمین می افتد در صورت تماس با خاک می تواند ریشه دار شود و گیاه جدیدی را تولید کند.

 

 

گردآوری شده توسط: سایت پر‌مطلب > گیاهان > درختان میوه

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + هشت =

دکمه بازگشت به بالا