گیاه ارکیده سیمبیدیوم

گیاه ارکیده سیمبیدیوم ، این جنس دارای ۵۲ گونه از گیاهان همیشه سبز در خانواده Orchidaceae و به رنگ ارغوانی روشن است. برای اولین بار توسط Olof Swartz در سال ۱۷۹۹ کشف شد.
نام این گیاه از کلمه یونانی kumbos مشتق شده و به معنی ‘سوراخ’ یا حفره می باشد. این جنس در تجارت باغبانی به صورت خلاصه Cym گفته میشود.
این جنس در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا (مانند شمال هند ، چین ، ژاپن ، مالزی ، فیلیپین ، و جزیره بورنئو) و شمال استرالیا توزیع شده است. گونه های بزرگتر گل که از آن ارقام بزرگ گل می مشتق میشود در ارتفاعات بالا رشد میکنند.

ارکیده سیمبیدیوم
ارکیده سیمبیدیوم

این گونه از orchids یکی از محبوب ترین گونه ها در جهان به خاطر گلها بسیار زیبای آن است. این گیاهان را به عنوان گیاهان خانگی و همچنین برای تزیینات پرورش میدهند.
آنها صدها سال ، به همین منظور در چین کشت میشدند. یکی از ویژگی های که باعث می شود این گیاه محبوب باشد این واقعیت است که می تواند در هوای سرد زنده بماند ، تا زیر ۷ درجه سانتیگراد یا ۴۵ درجه فارنهایت
ارکیدها گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.

 

دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)

 

گردآوری شده توسط: سایت پر‌مطلب > گیاهان > گلها

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا