سلامت

چند پیشنهاد برای جلوگیری از ترک خوردن لب

پرمطلب: ‎لبها مانند دیگر قسمت های‌ پوست نمیتوانند در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت کنند. لایه های‌ پوست لب بسیار نازک و فاقد غدد چربی هستند و به همین دلیل مستعد خشک شدن و ترک خوردگی می باشند. پس باید راه های‌ درمان خشکی و ترک خوردن لب را بدانیم تا بتوانیم مراقبت بیشتری از از لب های‌ خود بکنیم.

جلوگیری از ترک خوردن لب
جلوگیری از ترک خوردن لب

اگر لبهایتان خشکیده، چروک و دردناک شده اند، احتمالا شما از ترک خوردن لب رنج میبرید. ترک های‌ کوچک و بزرگ باعث می‌شوند شما کمتر لبخند بزنید.
‎عواملی متعددی میتوانند منجر به خشکی و ترک خوردن لب شوند،

اما مواردی هم چون استرس، خستگی، سوء هاضمه، زندگی در مناطق گرم و مناطق سرد و خشک، عفونتهای باکتریایی، استفاده مکرر از صابون و محصولات آرایشی غیر استاندارد،  کمبود ویتامین B،  تنفس از دهان،  خشکی هوای خانه،  کم شدن آب بدن و عادت لیسیدن و جویدن لبها از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند باعث تبخیر رطوبت و نهایتاً خشک شدن لبها گردند.

‎درادامه مطلب، به برخی راههای ساده برای داشتن لبهایی با طراوت و مرطوب اشاره می‌کنیم:

‎لبهای خودرا نلیسید
‎مکررا  در دسترس آب قراردادن پوست، باعث محروم ساختنش از رطوبت و خشک شدن ان می‌گردد. ممکن است به طور موقت حس بهتری در شما ایجاد کند، اما درواقع باعث خشک شدن بیشتر و ترک خوردن لب ها میگردد. همانند شستن مداوم دست ها که خشکی پوست دست رابه همراه دارد.

‎از پماد لب استفاده کنید
‎محصولات متعددی در بازار موجود است.  بیشتر چرب و مومی شکل هستند که خاصیت ضد باکتری و التهاب دارند و با ایجاد لایه ای محافظ مانع از دست دادن رطوبت می‌شوند. سعی کنید از پمادهایی که اسانس و طعم دار هستند استفاده نکنید، این اسانس ها به دلیل شیرین بودن باعث تشدید عادت لیسیدن لب میشوند. ‎استفاده از وازلین نیز بسیارموثر است.

‎کمتر در دسترس تابش خورشید قرار بگیرید
‎اشعه ماوراء بنفش، لبها را خشک و آسیب پذیر میکند. این امر در دیگر قسمتهای بدن نیز صدق میکند.
‎با این که لب در سرطان پوست سهیم است، اما فاقد ملانین می‌باشد. ملانین یا همان رنگدانه پوست، عاملی حفاظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش است. سرطان پوستی که خودرا برروی لبها نشان می‌دهد،  طبق معمول جدی‌تر است و سریعتر گسترش می‌یابد. پس اگر شما وادار هستید که زیاد در دسترس آفتاب قرار بگیرید، از پمادهای لبی که حاوی ضد آفتاب هستند استفاده کنید. بهتر است این محصول رابا spf «فاکتور حفاظتی» ۱۵ به بالا تهیه و مصرف نمایید.

‎از رژ لب های‌ مرغوب استفاده کنید
‎ متخصصان پوست معتقدند که زنان مسن کمتر از مردان دارای پوست آسیب دبده و لبهای شکاف خورده هستند. شاید دلیل ان استفاده از رژلب باشد.
‎رژلب ساختار حفاظتی متوسطی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. برای اثر بخشی ببشتر، بهتر است از رژلب های‌ مرغوب مرطوب کننده و حاوی ضدآفتاب استفاده کنید.

‎خمیر دندان خودرا چک کنید
‎ حساسیت به خمیر دندان و دهان شویه ها می‌تواند عامل قرمزی و خشک شدن پوست لب گردد. برای چند روز از یک مارک خمیردندان و یا دهان شویه استفاده کنید و ببینید اگر مشکلی با شستشو و مسواک زدن ندارید ان را ادامه دهید.

‎ مواد غذایی تحریک کننده نخورید
‎هنگامی که لبها شکاف میخورند، حساس تر میشوند. موادغذایی خاص می‌تواند باعث التهاب بیشتر شود.
‎برای مدتی مصرف فلفل قرمز، خردل، انواع سس، آب پرتقال و مشروبات الکلی را کناربگذارید تا لبهای شما بهبود یابند.
‎در پایان، استرس را از خود دور کنید، به تغذیه خود توجه کنید، با استفاده از دستگاههای بُخور، محیط خانه را کمی مرطوب و استریلیزه نگه دارید تا پوستتان همیشه باطراوت و شاداب بماند.

منبع : مگ یاد

 

www.pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا