پاپایا برگ بلوطی

سایت پرمطلب: جنس گیاهی Carica یکی از جنس های گیاهان گلدار و از خانواده Caricaceae یا خربزه درختی است. گونه های مختلف این جنس به صورت خودور در نواحی گرمسیر آمریکا می رویند. این جنس دارای حدود ۲۰ تا ۲۵ گونه گیاهی که به صورت درختانی کوچک یا درختچه هایی همیشه سبز هستند، می باشند.

گونه Carica quercifolia یا Vasconcellea quercifolia با نام “پاپایا برگ بلوطی” یکی از گونه های این جنس است که اغلب در بولیوی و اکوادور یافت می شود. عدد کروموزومی این گیاه برابر ۲n=18 است.

پاپایا برگ بلوطی
پاپایا برگ بلوطی

پاپایا برگ بلوطی گیاهی علفی است یا درختچه ای است که به صورت همیشه سبز و چندساله وجود دارد و اغلب در نواحی مدیترانه ای، گرمسیری یا نیمه گرمسیری می روید. علاوه بر استفاده از میوه های خوراکی، از این گیاه به عنوان گیاهی زینتی نیز استفاده می شود.
برگ ها دارای دمگی به طول ۰٫۴ تا ۱٫۲ سانتیمتر و با حاشیه ای لوبدار می باشند. طول این برگ ها به حدود ۲۰ تا ۹۰ سانتیمتر نیز خواهد رسید. به دلیل شباهت زیاد برگ های این گونه از پاپایا به برگ های درخت بلوط، به آن پاپایای برگ بلوطی گفته می شود.
گل ها به رنگ های زرد یا سفید بوده که به صورت دسته ای در خوشه های گل نمایان می شوند.
میوه ها به رنگ زرد یا نارنجی و در برخی موراد بخش هایی از میوه به رنگ سبز می باشند. میوه ها تخم مرغی شکل و به طول ۳ تا ۷ سانتیمتر و عرض ۱ تا ۳ سانتیمتر هستند.

شرایط محیط رشد:

این گیاهان اغلب در نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری و یا مدیترانه ای یافت می شوند. محل کشت آنها باید فاقد وزش بادهای شدید و نیز بدون یخزدگی باشد. اما از نظر تحمل به سرما نیز گیاهی مقاوم محسوب می شود.
هرس شاخه ها و برگ های قدیمی در طول سال می تواند به رشد بهتر این گیاهان کمک کند.
این گیاهان از نظر سرعت رشد، گیاهانی با رشد متوسط یا سریع الرشد می باشند.
برای رشد بهینه به رطوبت مناسب خاک و آبیاری منظم و مناسب نیاز دارند. اما باید دقت کرد که خاک بستر کشت گیاه در طول زمستان، زیاد مرطوب نباشد. زیرا در این صورت مستعد بیماری های قارچی شده و رشد گیاه مختل می شود.
همچنین مکان هایی با نور کامل خورشید و یا کمی سایه را می پسندند.

کاربردها:

میوه های این گیاهان ارزش خوراکی داشته و حتی می توان این میوه ها به همراه پوست آن به مصرف خوراکی رساند.
این گونه از پاپایا نیز مانند سایر گونه های این جنس دارای ماده پاپائین است که در صنایع داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین از این گیاهان به عنوان گیاهی زینتی نیز استفاده می شود.

تکثیر:

ازدیاد این گیاهان از طریق کشت بذرها و نیز ریشه دار کردن قلمه های آنها صورت می گیرد. بذرها باید در خاک های استریل کشت شوند. تهویه خاک یکی از ارکان مهم کشت این گیاهان به ویژه در نهال های بذری است. زیرا در خاک های بدون تهویه مناسب، گیاهان حساس به بیماری های قارچی خواهند شد.

منبع: نارگیل

 

گردآوری شده توسط: سایت پر‌مطلب > گیاهان > درختان میوه

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا