گیاه بیلبرجیا

گیاه بیلبرجیا نوتانس با نام علمی Billbergia nutans از خانواده بروملیاسه – آناناس و بومی آمریکای جنوبی به خصوص برزیل ، اروگوئه و آرژانتین میباشد. این گیاه که دارای گل صورتی رنگ خوشه ای و بسیار زیبا می باشد با نام آنجل (Angel) نیز شناخته می شود

بیلبرجیا
بیلبرجیا

اگر مدت طولانی نگهداری شود خوشه گل زیبای صورتی رنگ روی ساقه در هر زمان از سال ممکن است بدهد
بیلبرجیا گیاهی همیشه سبز بوده و به ارتفاع حدود ۶۰ سانتیمتر می رسد. دارای برگهای بلند و کشیده سبز با خطوط سفید کرمی و زرد میباشد که از قاعده تا نوک برگ حاشیه های دندانه ای ظریف و خاردار دارد. ساقه گل دهنده آویزان و مناسب سبد آویز است .
حداکثر عمر گیاه ۳ سال و ۱ بار گل می دهد.

این گیاه نیازمند نور کافی ولی غیر مستقیم است. دمای محیط در تابستان حداکثر ( ۲۷) درجه و زمستان (۲۱) درجه باشد
در تابستان هفته ای ۲ بار و در زمستان هر ۲ هفته یک بار با آب بدون املاح و سبک آبیاری شود. در تابستان اجازه دهید آب به قاعده برگ نفوذ کند ولی در زمستان نباید نفوذ کند .

به خشکی مقاوم است و هوای خیلی مرطوب را دوست ندارد . با شروع گلدهی اگر هوا خشک باشد غبارپاشی هفته ای ۱ بار اشکالی ندارد
نیازی به تغذیه مصنوعی ندارد و تعویض سالیانه و خاک آن مواد غذایی را تامین می کند.
در اواخر تابستان هنگامیکه پاجوشها ظاهر شدند ، گلدهن را عوض کنید . وقتیکه پاجوشها ۱۳ سانتیمتر شدند آن را از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشته ولی تا ۲ سال گل نمیدهد.

گاز اتیلن متصاعد از سیب ، سبب تحریک گلدهی در Bromeliads میشود. میتوانید بوته و سیب را در کیسه های پلاستیکی برای ۷-۱۰ روز قرار دهید تا حدود ۱-۲ ماه بعد بوته گل خواهد داد.

برگها قهوه ای و خشک شده که در اثر تشنگی گیاه است سیاهی برگها در اثر مواد براق کننده است پرچمهای گل می پوسند که در اثر آبیاری بیش از اندازه است گلها ظاهر نمیشود که در اثر کمبود نور یا در اثر بزرگی گلدان است گلها خشک می شود که در اثر خشکی هوا است .

 

اگر برگها در تابستان بپیچد در اثر سردی هواست و اگر در زمستان اتفاق بیفتد در اثر گرمای هواست اگر برگها نرم و آبکی باشد در اثر آبیاری زیاد است
جدا کردن پاگیاه در بهار یا تابستان و کاشت آنها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه

 

 

گردآوری شده توسط: بخش گل و گیاه سایت پرمطلب

pormatlab.com/plants

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا