۱۰ عادت ساده‌ای که چشم شما را آسیب می‌زند

پرمطلب: بینایی یکی از مهم‌ترین حواس بدن بوده و چشم‌ها از حساس‌ترین اندام‌های بدن هستند. با این حال اغلب ما ندانسته عادت‌هایی داریم و کارهایی انجام می‌دهیم که به چشم‌ها و بینایی ما صدمه می‌زنند.

در ادامه مطلب به ۱۰ عادت ساده اما مضری می‌پردازیم که می‌توانند آسیبی جدی به بینایی شما وارد می‌کنند.

۱۰ عادت ساده‌ای که چشم شما را آسیب می‌زند
۱۰ عادت ساده‌ای که چشم شما را آسیب می‌زند

 

۱- از لوازم آرایشی تاریخ انقضا گذشته استفاده می‌کنید

چشم‌پزشکان توصیه می‌کنند لوازم آرایشی چشم‌هایتان را بعد از سه ماه دور بیندازید. چون باکتری‌هایی که درون آن‌ها انباشته می‌شوند می‌توانند باعث بروز عفونت در چشم‌ها شوند.

۲- در مصرف مواد غذایی تهیه شده از گندم افراط می‌کنید

مصرف گندم منجر به افزایش سطح انسولین در بدن می‌شود. به گفته‌ی دانشمندان، این مسئله ممکن است باعث فشرده شدن تخم چشم‌ها شود و این فشار عامل بروز نزدیک‌بینی است. اگرچه محققان هنوز شک دارند که به دلیل مصرف گندم است که تعداد افراد نزدیک‌بین در سراسر دنیا بسیار زیاد است، اما آن‌ها ثابت کرده‌اند که این ماده‌ی غذایی به طور قطع بر رشد چشم‌ها تأثیر می‌گذارد.

۳- بدون تجویز پزشک از قطره‌های چشمی استفاده می‌کنید

اگر بدون تجویز پزشک از قطره‌های چشمی استفاده می‌کنید، یعنی اغلب احساس ناخوشایندی در چشم‌هایتان دارید. با این حال، این قطره‌ها فقط موقتاً می‌توانند مشکلتان را حل کنند. چون این روش کمکی به حل مشکل اصلی نمی‌کند. بنابراین قبل از آنکه قطره‌های بیشتری بخرید، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

۴- به اندازه‌ی کافی آب نمی‌خورید

اگر روزانه کمتر از هشت لیوان آب بنوشیم، بدن ما آب خود را از دست خواهد داد. در نتیجه‌ی این مسئله، تولید اشک چشم‌ها کاهش می‌یابد و بنابراین احساس می‌کنیم چشم‌هایمان خشک شده‌اند. خشکی چشم‌ها صدمات جدی‌ای به آن‌ها می‌زند.

۵- زمستان‌ها از عینک آفتابی استفاده نمی‌کنید

پزشکان هشدار می‌دهند پرتوهای فرابنفشی که در زمستان از برف و یخ منعکس می‌شوند می‌توانند باعث برف‌کوری شوند. نشانه‌های این مسئله عبارتند از متورم شدن چشم‌ها، دوبینی و آبریزش چشم‌ها. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند حتی در زمستان هم از عینک آفتابی استفاده کنید.

۶- به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید

اگر چشم‌هایتان استراحت کافی نداشته باشند، ممکن است دچار مشکلاتی مثل عدم توانایی در فوکوس، سیاه شدن زیر چشم‌ها و بروز تیک‌های عصبی شوید.

۷- کتاب را بیش از حد به چشم‌هایتان نزدیک می‌کنید

دانشمندان میان نحوه‌ی مطالعه و وضعیت بینایی رابطه‌ی قوی‌ای پیدا کرده‌اند. محققان می‌گویند کسانی که زیاد مطالعه می‌کنند و کتاب را بیش از حد به چشم‌هایشان نزدیک می‌کنند، اغلب نزدیک‌بین هستند.

۸- دائماً چشم‌هایتان را می‌مالید

وقتی به خاطر احساس خستگی یا خارش چشم‌هایتان را می‌مالید، این کار موقتاً احساس خوبی به شما می‌دهد. با این حال، اگر دائماً چشم‌هایتان را بمالید، این کار باعث تغییر شکل قرنیه‌ی چشم می‌شود.

۹- تحت فشار و اضطراب زیادی کار می‌کنید

اگر هنگام کار با کامپیوتر، در چشم‌هایتان احساس درد یا ناراحتی می‌کنید، احتمالاً به خاطر مانیتور نیست. به اعتقاد دانشمندان، این نشانه‌ها در میان کسانی شایع است که هنگام کار وضعیت عاطفی ناپایداری دارند. اما کسانی که شغلشان را دوست دارند معمولاً مشکلی در مورد چشم‌هایشان ندارند.

۱۰- فراموش می‌کنید لنزهایتان را بیرون بیاورید

در اوقات بیداری، از طریق هوا به قرنیه‌ی چشم‌ها اکسیژن می‌رسد و هنگام خواب اشک چشم‌ها قرنیه را مرطوب نگه می‌دارد. اما وقتی بیست و چهار ساعته لنز داخل چشم‌هایتان باشد، قرنیه از منابع عناصر مورد نیازش یعنی اکسیژن و رطوبت محروم می‌ماند و صدمه می‌بیند.

منبع: زندگی آنلاین

 

گردآوری شده توسط سایت پرمطلب > سلامت > چشم و بینایی
www.pormatlab.com

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا