چشم و بینایی

 • استفاده از موبایل خطر نزدیک‌بینی را افزایش می‌دهد

  استفاده از موبایل خطر نزدیک‌بینی را افزایش می‌دهد

  تحقیقات نشان‌دهنده این است که هر بار فعالیت‌های نزدیک چشم بیشتر شود، احتمال نزدیک بینی بیشتر می‌شود. این فعالیت نزدیک بینی از قدیم و در شهرهایی مثل کاشان که قالیبافی در آن رایج است، بیشتر است. همچنین در کشورهای آسیای جنوب شرقی مثل کشورهای کره جنوبی، چین و ژاپن بیشتر دیده می‌شود.

  ادامه مطلب >>
 • آیا جراحی آب‌مروارید می‌تواند خطرناک باشد؟

  آیا جراحی آب‌مروارید می‌تواند خطرناک باشد؟

  پس از عمل جراحی کاتاراکت، باید به پشت بخوابید و از خوابیدن به سمت چشمی که عمل شده و یا به طرف شکم خودداری کنید

  ادامه مطلب >>
 • ۱۰ عادت ساده‌ای که چشم شما را آسیب می‌زند

  ۱۰ عادت ساده‌ای که چشم شما را آسیب می‌زند

  بینایی یکی از مهم‌ترین حواس بدن بوده و چشم‌ها از حساس‌ترین اندام‌های بدن هستند. با این حال اغلب ما ندانسته عادت‌هایی داریم و کارهایی انجام می‌دهیم که به چشم‌ها و بینایی ما صدمه می‌زنند. در ادامه به ۱۰ عادت ساده اما مضری می‌پردازیم که می‌توانند آسیبی جدی به بینایی شما وارد می‌کنند.

  ادامه مطلب >>
 • آرایش چشم با حفظ سلامت آن

  آرایش چشم با حفظ سلامت آن

  استفاده از لوازم آرایشی دیگران صحیح نیست، زیرا ممکن است باعث عفونت چشم شوند. حتی اپیدمی تراخم چشمی به علت استفاده از لوازم آرایش دیگران دیده شده است. لذا لوازم آرایشی کسی را نگیرید و مواد آرایشی خود را به کسی هم ندهید.

  ادامه مطلب >>
 • آلودگی هوا باعث آسیب دیدن قرنیه می شود

  آلودگی هوا باعث آسیب دیدن قرنیه می شود

  به گفته متخصصان هندی، برخلاف بینی یا دهان نمی‌توان چشم‌ها را با ماسک پوشاند و به همین دلیل چشم‌ها در برابر تاثیرات آلودگی هوا آسیب‌پذیرتر هستند. آسیب‌دیدگی قرنیه ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا طی چند سال اتفاق می‌افتد و یک واکنش سریع و آنی نیست.

  ادامه مطلب >>
 • بیماری کراتیت چیست و چه عللی دارد

  بیماری کراتیت چیست و چه عللی دارد

  کراتیت (Keratitis) بیماری التهاب قرنیه چشم است. قرنیه، بافت شفاف و محدب شکلی است که در جلوی کره چشم واقع می باشد و روی مردمک و عنبیه را می پوشاند.

  ادامه مطلب >>
 • بررسی دلایل احتمالی قرمزی چشم‌ها

  بررسی دلایل احتمالی قرمزی چشم‌ها

  قرمزی چشم‌ها به طور کلی عاملی نگران کننده نیست اما زمانیکه با درد، ترشحات غیرمعمول یا تاری دید همراه باشد می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک مشکل پزشکی باشد.

  ادامه مطلب >>
 • هفت اشتباه رایج درباره چشم‌ها

  هفت اشتباه رایج درباره چشم‌ها

  وقتی زیاد جلوی مانیتور کامپیوتر می‌نشینید، کمتر پلک می‌زنید. وقتی کمتر پلک می‌زنید، خشکی چشم‌ به سراغتان می‌آید و عضلات چشمتان خسته می‌شود.

  ادامه مطلب >>
 • علائم گل‌مژه و راه خلاصی از آن

  علائم گل‌مژه و راه خلاصی از آن

  گل مژه یا هوردلوم، عفونت موضعی در پلک است که منجر به تشکیل یک برآمدگی قرمز در نزدیکی لبه آن می‌شود. این عفونت توسط باکتری ایجاد می‌شود و می‌تواند در پایه‌ای از مژه (هوردلوم خارجی) یا درون یکی از غدد چربی کوچک درون پلک (هوردلوم داخلی) ایجاد شود.

  ادامه مطلب >>
 • به چشم هایتان زنگ تفریح بدهید و گاهی پلک بزنید

  به چشم هایتان زنگ تفریح بدهید و گاهی پلک بزنید

  امروزه بسیاری از ما ساعات کاری خود را مقابل صفحه مانیتور سپری می کنیم و وقتی به خانه می رسیم هم خستگی تن خود را جلوی صفحه تلوزیون (یا مجددا مانیتور کامپیوتر) به در می کنیم، اما با خستگی چشمهایمان چه کنیم؟ ‏

  ادامه مطلب >>
دکمه بازگشت به بالا