کدو خواص فوق العاده ای دارد

سایت پُرمطلب : کدو خواص فوق العاده ای دارد. کالری اندک و مواد مغذی چشمگیر موجود در آن انگیزه ی زیادی برای مصرف ایجاد می کند. در این مطلب نگاهی گذرا به این سبزی می اندازیم.

کدو

پیامبر صلی الله علیه و آله: عَلَیْکُمْ بِالدُّبّاءِ فَاِنَّهُیُذَکِّی الْعَقْلَ وَ یَزیدُ فِی الدِّماغِ.  کدو بخورید، چرا که عقل را تیز و (کارایی) مغز را زیاد می کند. بحارالانوار (ط-بیروت) ج ۶۳، ص ۲۲۹

کدو کم کالری است

کدو از ۹۴ درصد آب تشکیل شده و یکی از سبزیجات کم کالری محسوبمی شود. یک سهم غذایی (۲۵۰ میلی لیتر معادل یک لیوان) کدوی خرد شده ی خام کمتر از ۲۰ کالری وارد بدن می کند و در عین حال ۲۸ میلی گرم اسیدفولیکدارد. این میزان حدود ۷ در صد نیاز روزانه ی یک فرد بزرگسال به این ویتامین را تأمین می کند. ناگفته نماند که همین میزان کدو حاوی ۱۲ میلی گرمویتامین C و ۲۵۰ میلی گرم پتاسیم دارد.

کدو حاوی بتاکاروتن

کدو حاوی میزان قابل توجهی بتاکاروتن است. البته نه به اندازه ی بتاکاروتن موجود در کدو تنبل.با این حال کدو سبز نیز منبع خوب این آنتی اکسیدان محسوب می شود. یادتان باشد که گرفتن پوست کدو باعث از بین رفتن این آنتی اکسیدان می شود.

کدو یک سبزی چندمنظوره

طعم کدو به گونه ای است که می توان از آن در انواع غذاها استفاده کرد. کدو با گوجه فرنگی طعم خوبی ایجاد می کند و برای تهیه ی لازانیای سبزیجات و غیره فوق العاده است. حتی می توانید آن را رنده کرده و با ماست میل کنید.

کدو

می شود کدو را خام خورد

کدو یکی از آن سبزیجات تر و تازه ای است که خام نیز مصرف می شود. کدوی خام برای تهیه ی سالادها بسیار مناسب است. افرادی که رژیم گرفته اند می توانند آن را حلقه حلقه کرده و به عنوان میان وعده میل کنند.

کدو هر چه کوچک تر بهتر

برخی از کدوها بسیار بزرگ می شوند. البته می توان از آنها نیز استفاده کرد. اما هرچه کدوها کوچکتر باشند بهتر است. چون هرچه بزرگتر بشوند طعم خودرا از دست می دهند.

مراقب باشید کدو زود خراب می شود

در حین خرید دقت کنید و کدوهایی را انتخاب کنید که سفت هستند و زمانی کهآنها را در دست می گیرید سنگین به نظر می آیند. یادتان باشد کدوها را تازهبه تازه مصرف کنید. چون نگهداری چند روزه ی آنها در یخچال باعث می شود زودخراب شوند.

منبع: health2.tebyan.net
www.pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا