اطلاعات عمومی

گیاه اسپرک باغی

پرمطلب : اسپرک با نام Reseda یکی از جنس های گیاهان علفی و معطر و بومی نواحی مدیترانه و جنوب غرب آسیا می باشد. گونه های مختلف این جنس شامل گیاهان یکساله، دوساله و چندساله به ارتفاع ۴۰ تا ۱۳۰ سانتیمتر می باشند.

اسپرک باغی
اسپرک باغی

برگ ها در ابتدا به صورت روزت بوده و سپس دارای آرایش مارپیچی و روی ساقه دیده می شوند، این برگ ها در گونه های مختلف می توانند دارای حاشیه ای یکپارچه یا دندانه دار یا پرمانند و به طول ۱ تا ۱۵ سانتیمتر باشند. گل ها در خوشه های بلند و باریک تشکیل شده و کوچک (به قطر ۴ تا ۶ میلیمتر)، به رنگ های سفید، زرد، نارنجی یا سبز و با چهار تا شش گلبرگ وجود دارند. میوه ها کوچک و به صورت کپسول خشک بوده که هر میوه حاوی چندین بذر می باشند.

خصوصیات گیاهشناسی:

گیاه “اسپرک باغی” یا “اسپرک معمولی” با نام علمی Reseda odorata یکی از گونه های جنس Resada و بومی حوزه مدیترانه می باشد، اما برخی از گونه های وحشی آن در بخش های دیگر جهان نیز یافت شده اند. از این گیاهان به دلیل عطر خوش گل ها، اغلب به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. همچنین از اسانس آنها برای تهیه انواع عطرها و خوشبو کننده ها استفاده می شود.
این گیاه یکساله و علفی بوده که ساقه هایی به ارتفاع حداکثر ۸۰ سانتیمتر تولید خواهد کرد. گل ها به صورت گل آذین های خوشه ای و هر خوشه دارای تعدادی گل می باشد. این گل ها معطر بوده و دارای شش گلبرگ سفید تا مایل به زرد یا مایل به سبز هستند. در سطح رویی گلبرگ ها سه خط جدا از هم و لوب هایی انگشت مانند دیده می شود. در مرکز هر گل بیش از ۲۵ پرچم با بساک هایی نارنجی رنگ و آویزان وجود دارد.

شرایط محیط رشد:

اسپرک باغی گیاهی است با شرایط رشدی آسان که به راحتی می تواند در خاک های به خوبی آبیاری شده و کمی قلیایی و مکان های آفتابی یا کمی سایه (در تابستان های گرم و طولانی) رشد کند.

تکثیر:

تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر در بهار و به صورت سطحی و در زمین اصلی صورت می گیرد. این گیاهان برای انتقال و کشت غیرمستقیم بسیار حساس بوده و نباید پس کشت آنها را منتقل نمود. بذرها معمولاً حدود دو هفته پس از کشت، جوانه خواهند زد. کشت پاییزه این گیاهان در مناطقی دمای زمستان به کمتر از منفی ۱۰ درجه سانتیگراد نمی رسید، انجام می شود.

 

گردآوری شده توسط: بخش گل و گیاه سایت پرمطلب

pormatlab.com/plants

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا