گیاه برگ خنجری یا پاندانوس

مجله اینترنتی پُرمطلب: گیاه برگ خنجری ( پاندانوس ) گیاهی بسیار زیبا با برگ‌های زیباست که در جاهای گرم دنیا رویش دارد. در واقع موطن اصلی پاندانوس نزدیک استوا است. پاندانوس را در منزل یا محل کار می‌توان نگهداری نمود. در واقع هر مکان مسقفی که نور زیاد داشته باشد برای نگهداری پاندانوس مناسب است. البته منظور از نور زیاد، آفتاب نیست گرچه در فصل زمستان مقدار کمی آفتاب تابیده شده از پشت شیشه برای این گیاه اشکالی ندارد.

برگ خنجری
برگ خنجری

این جنس از تیره (pandanaceae) است در انگلیسی به نام screw pine مشهور است از ۶۰۰ گونه مختلف گیاهان استوایی درختچه ای همیشه سبز تشکیل یافته ا ست. گونه های این گیاه را به خاطر برگهای زیبایشان که شبیه برگهای آناناس است پرورش می دهند.

این گونه مشهورترین گونه زینتی آن است که در منازل پرورش می دهند و بومی پلی‌نزی است ارتفاع و گسترش آن در حدود ۶۰ سانتیمتر است . برگ های ششمشیری ، پهن ، ناوی شکل در کنار و روی برگهای مرکزی دارای دانه های ظریف خار مانند می باشد . طول آن به شصت سانتیمتر می رسد.
رنگ آن سبز تیره با لبه سفید خالص یا نقره ای رنگ است. از خصوصیات این گیاه بوجود آوردن ریشه هوایی است که بصورت مستقیم از گیاه خارج شده و در محیط زیستگاه به طول یک متر میرسد . این وضعیت البته در اطاق بندرت مشاهده میگردد. با گذشت چند سال از عمر گیاه پاجوش هایی ظاهر میشود که میتوان آنها را از گیاه جدا نموده به عنوان گیاه مستقل کشت نمایید و دارای میوه ای شبیه میوه درخت کاج است.

گیاهان این جنس به نورفراوان احتیاج دارند و نور متوسط را نیز تحمل میکنند نور مستقیم خورشید برای آنان مضر است
این جنس مخصوص گلخانه های گرم است ، حرارت مناسب برای آن ۲۲-۲۰درجه است . ولی باید آن را از منبع حرارتی مانند بخاری ، رادیاتور شوفاژ و همچنین جریان هوا دور نگه داشت و حرارت کمتر از پانزده درجه گیاه احتمالا” از بین خواهد رفت.
گیاه به آب زیادی احتیاج دارد ، بنابراین خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد ، ضمنا” گلدان باید دارای زه کشی خوب باشد تا آب آن در خاک باقی نماند زیرا آب زیاد مجب پوسیدگی ریشه می گردد.

گیاه به رطوبت متوسط هوا احتیاج دارد . پاشیدن آب برروی برگها مخصوصا در تابستان بسیار ضروری است . چنانچه درجه حرارت کم ولی رطوبت هوا زیاد باشد نوک برگها قهوه ای و خشک می شود و در هوای خشک مورد حمله تریپس و عنکبوت های قرمز و سایر حشرات مضر قرار میگیرند که بوسیله سمموم حشره کش می توان آنها را از بین برد
خاک برگها مخصوصا” خاک حاصله از چمن یامخلوطی از ماسه ،خاک برگ وپیت مناسبترین خاک برای گیاهان است ph یعنی ایتدیته خاک باید قلیایی و در حدود ۸-۷ باشد.
این گیاه احتیاج زیادی به کود ازته دارد و میتوان از کودی از که شامل ۱۰۰گرم نیترات پتاسیم ،۱۰۰گرم فسفات کلسیم ، و۲۰۰گرم سولفات آمونیم است استفاده کرد و آن را به به مقدار ۳۰ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان ماه به گیاه داد. کشت و ازدیاد گیاه ازدیاد گیاه به این صورت است که پاجوش های ایجاد شده از گیاه را با قسمتی از ریشه گیاه در فصل بهار و تمام طول تابستان جدا کرده و محل برش را برای جلوگیری از پوسیدگی با ذغال چوب می پوشانیم و سپس به کاشت آن اقدام می نماییم.
هفته ای یکبار با اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز نمایید. همچنین برای تمیز کردن برگها میتوانید هر سه هفته یکبار از مواد براق کننده شیمیایی نیز استفاده کنید.

در فصل بهار هر ۱۵ تا ۲۰ روز یکبار و در طول سال هر ۳ ماه با کود مایع غنی از نیتروژن و پتاسیوم گیاه را تغذیه نمایید.
برگها چروکیده و قهوه ای میشوند.علت آن هوای گرم و بی آبی است آن را آبیاری کنید.
برگها در حال پوسیدگی است علت: هنگام آبیاری بارانی قطرات آب بر روی برگها به جا مانده است. علاج: روی برگ آب نریزید.
لکه های قهوه ای در روی برگ طاهر میشود. علت: هوای محیط خشک است. علاج: با لا بردن زطوبت محیط.
برگها به حالت بی رنگی و نرم و آبکی در می آیند. علت: هوای خیلی سرد. علاج: رفع یخ زدگی.
برگها حالت ابلق بودن خود را از دست میدهند.علت: نبودن نور کافی. علاج:انتقال به محل پر نور تر.
برگ رنگ پریده و چروکیده میشود. علت: نور زیاد. علاج: انتقال به محل پور نور تر.
برگ دارای نقاط زرد رنگ است. علت: وجود آفت کنه در زیز برگها. علاج: سمپاشی با سموم کنه کش.
جدا کردن پاجوش ها از اطراف گیاه مادری و کاشت آن در مخلوط خاکی مخصوص گیاه پاندانوس، بهترین روش تکثیر است.

 

 

گردآوری شده توسط: بخش گل و گیاه سایت پرمطلب

pormatlab.com/plants

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن