درخت پرتقال خاردار

پرمطلب: پرتقال خاردار ، درختچه ای همیشه سبز با شاخه های انبوه است که محل مناسبی را برای پناه پرندگان و حیوانات فراهم می کند. این درختچه ها تا ارتفاع ۱ تا ۳ متر نیز رشد می کنند. شاخه های نسبتاً ضخیم و انبوه دارای خارهای کوچکی می باشند. برگ ها دایره ای شکل، به طول ۳ تا ۱۲ میلیمتر و تقریباً فاقد دمبرگ هستند. این برگ ها اساساً دندانه دار و به ندرت یکپارچه می باشند. گل های این گیاه در بهار یا تابستان شکوفا می شوند. میوه آن اغلب بصورت پایا روی درخت می ماند. بذرهای تازه بسیار به کندی عمل باززایی یا جوانه زنی را انجام می دهند، اما این عمل در این گیاه بسیار اتفاق می افتد. این گیاه بسیار شبیه به گونه Pittosporum spinescens است اما به راحتی از طریق برگ های دندانه دارش قابل شناسایی است.

پرتقال خاردار
پرتقال خاردار

میوه ها، گرد، به قطر ۴ تا ۱۰ میلیمتر، با پوسته ای نازک، بدون کرک، برون بر پرتقالی رنگ و دارای تعداد کمی بذر می باشند.

 

شرایط محیط رشد پرتقال خاردار :
این گیاه روی خاک های سیلتی رسی یا خاک هایی با منشأ آتشفشانی بهتر رشد می کند. همچنین معمولاً در جنگل های بارانی یا نزدیک جنگل های بارانی نیز می روید.

این گیاه در نواحی گرم-معتدل یا نیمه گرمسیری رشد می کند و نسبت به دماهای پایین مقاومت چندانی ندارد. اما در برخی نواحی مشاهده شده که تا دمای حداقل ۱۵ تا ۲۰ درجه فارنهایت می تواند زنده بماند. پرتقال خاردار به آبیاری منظم در طول ماه های خشک سال نیازمند است. اما در طول ماه های بارانی، میزان آبیاری کاهش می یابد. بهترین رشد را در شرایط آفتاب کامل و نیمه سایه دارد. کوددهی و تغذیه نیز برای این گیاه ضروری نیست. ولی می توان پس از آزمایش و نمونه برداری، بهترین نیاز کودی را برای این گیاه تعیین کرد و در صورت نیاز به آن کود داد.

 

موارد استفاده پرتقال خاردار :
این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی می تواند جلوه ی زیبایی به فضای سبز ببخشد. میوه های آن هم جنبه زینتی دارند و هم به مصرف خوراکی می رسند. دارای بودن خارها و شاخه های انبوه، این گیاه را در برابر هجوم حیوانات و پرندگان محفوظ می دارد.

 

تکثیرپرتقال خاردار :
تکثیر درختچه پرتقال خاردار از طریق کشت بذرها صورت می گیرد.

 

 

گردآوری شده توسط: سایت پر‌مطلب > گیاهان > درختان میوه

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا