درخت آجیل شمع

پرمطلب : “کندل نات یا آجیل شمع” میوه درخت “کندل بری” است. این گیاه، درختی گلدار از خانواده ی فرفیون یا افوربیا می باشد. امروزه این گیاه را برای تهیه روغن کشت می کنند.
هر درخت حدود ۳۰ تا ۸۰ کیلوگرم بذر تولید کرده و بذور حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد وزنشان روغن دارند. این روغن ها اغلب بصورت موضعی کاربرد دارند.

درخت آجیل شمع

ویژگیهای ظاهری :
این درخت تا ارتفاع ۱۵ تا ۲۵ متر رشد می کند و دارای شاخه های انبوه و پراکنده است.
برگ ها ساده، به رنگ سبز کمرنگ، تخم مرغی شکل یا سه لوبی یا به ندرت پنج لوبی، دارای انتهای تیز و به طول ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد.
میوه این درخت، گرد، به قطر ۴ تا ۶ سانتیمتر بوده و دارای بذری است که به ندرت دارای پوسته ای سخت است. این بذر دارای مقدار زیادی روغن می باشد که از آن به عنوان یک شمع نیز استفاده می شود. به همین دلیل به این نام نامگذاری شده است.

درخت آجیل شمع

شرایط محیط رشد:
این درخت به دمای سالانه حدود ۱۹ تا ۲۷ درجه سانتیگراد نیاز داشته و دماهای ۲۵ تا ۲۸ درجه فارنهایت را نیز می تواند تحمل کند. آنها معمولاً می توانند به خوبی در آب و هوای گرمسیری با بارندگی فراوان رشد کنند اما نسبت به آب و هوای خشک نیز سازگاری دارند. پس از اینکه درخت به خوبی مستقر شد نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد.
خاک مورد نیاز این گیاه نیاز باید به خوبی آبیاری شده، دارای زهکش و کمی اسیدی باشد.

درخت آجیل شمع

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:
میوه این گیاه در برخی نواحی به صورت پخته مصرف می شود و یا به عنوان چاشنی و سس در کنار سبزیجات و برنج به مصرف می رسد.
از میوه یا بذر این درخت نیز به دلیل میزان روغن بالایی که داشته و قابلیت اشتعال دارد، به عنوان شمع استفاده می شود.
در هاوایی از پوست، برگ ها و گل های این درخت تاج گلی برای پوشاندن روی سر یا گردن تهیه می کنند و همچنین از بذر این گیاه جوهری برای انجام خالکوبی تهیه می گردد. یک رنگ قهوه ای مایل به قرمز نیز از پوست داخلی این گیاه ساخته می شود.
تنه این درخت گاهی برای ساختن قایق های کوچک برای ماهیگیری استفاده می شود.
در برخی نواحی از بذرهای رسیده ی این گیاه در تهیه صابون و شامپو استفاده می کنند. همچنین به دلیل بوی خوش روغن این گیاه، از آن در تهیه ی کرم های پوست نیز بهره می گیرند.
گل های پنج گلبرگی و سفید و کوچک این گیاه، برای درمان زخم های دهان، پس از له کردن به کودکانی که دچار زخم های دهان و زبان هستند داده می شود.

 

تکثیر:
تکثیر درخت آجیل شمع یا کندل نات از طریق کشت بذرهای آن امکان پذیر است. این بذرها عموماً ۳ تا ۴ ماه پس از کشت جوانه می زنند.

 

هشدار:
روغن بذرهای این گیاه خاصیت سمی و خارش آور شناخته شده ای حتی روی چشم ها ندارند. ولی به دلیل وجود ساپونین و فوربول در آنها باید در مصرف خام آن مقداری دقت نمود.

 

گردآوری شده توسط: سایت پر‌مطلب > گیاهان > درختان میوه

pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا