درباره لمینت دندان چقدر می‌دانید؟

پر مطلب: لامینت سرامیکی دندان درمانی است که افراد برای داشتن لبخند زیباتر آن را انتخاب می‌کنند، اما نکاتی در آن نهفته است که شاید برای بسیاری از آنها مبهم باشد. اینجا قصد داریم به برخی از رایج‌ترین این سؤالات پاسخ بدهیم.

آیا لامینت یک درمان برگشت‌پذیر است؟
از آنجایی که لامینت کردن نیاز دارد که حدوداً ۵/۰ میلی‌متر از دندان شما کاهش پیدا کند، نمی‌توان آن را درمان بازگشت‌پذیری دانست.

آیا می‌توان فقط فک بالا یا فک پایین را لامینت کرد یا برای جلوگیری از تفاوت رنگ دندان‌ها باید این کار را بر روی همه آنها انجام داد؟
زمانی که دندان‌پزشک شما می‌خواهد جوانب کار را بسنجد و لبخندتان را طراحی کند، حتماً با شما درباره این موضوع بحث خواهد کرد تا بهترین ترکیب را انتخاب کند. اغلب بیماران ترجیح می‌دهند اگر دندان‌های فک بالای خود را لامینت می‌کنند، دندان‌های فک پایین را هم سفید کنند تا لبخند زیباتری داشته باشند.

آیا دندان‌قروچه به سطح لامینت آسیب می‌رساند؟
اگر معمولاً دندان‌قروچه دارید، حتماً این موضوع را به پزشکتان بگویید. زیرا اگر او این موضوع را بداند، برای سطح اکلوزال(جونده) دندان‌های شما یک محافظ می‌سازد تا هنگام خواب آن را در دهانتان بگذارید و فشاری که به دندان‌های شما وارد می‌آید را کمتر کنید.

لامینت چقدر دوام می‌آورد؟
لامینت ممکن است از ۷ تا ۲۰ سال دوام بیاورد. در نظر داشته باشید که خود این روکش زنده نیست و دندان یا دندان‌هایی که زیر ای سطح قرار دارند و همچنین لثه‌های اطراف آنها زنده هستند و ممکن است تغییر کنند؛ برای مثال ممکن است لثه شخص تحلیل برود و ریشه دندان پیدا بشود. به‌هرحال به‌طورکلی می‌تـوان گفت اگر لامینت دندان شما کنده شد، می‌توان آن را چسباند و اگر خرد شد ممکن است بتوان آن را چسباند، شاید هم مجبور باشید آن را عوض کنید.

آیا بعد از لامینت کردن می‌توان رنگ‌های خوراکی زیادی مصرف کرد؟
این موضوعی است که باید بیشتر به آن توجه کنید. اگر دندان‌های شما گرایش به تغییر رنگ دارند، سعی کنید کارهایی که تغییر رنگ لامینت شما را تشدید می‌کنند را انجام ندهید یا به حداقل برسانید و قدری بیشتر از همیشه به نظافت دندان‌هایتان بپردازید.

چه رفتارهایی به لامینت آسیب می‌زنند؟
لامینت بسیار محکم است و در مقابل اغلب فشارهایی که در یک سبک زندگی و رژیم غذایی معمولی به آن وارد می‌آید مقاومت می‌کند، اما در نهایت شکننده است. پرسلن یک شیشه است و به اندازه شیشه مقاوم است، اما خاصیت شکنندگی هم دارد. بنابراین شما باید تلاش کنید که از وارد آمدن فشار به این سطح جلوگیری کنید. پس توصیه می‌شود با دندان‌هایتان استخوان یا آب‌نبات نجوید.

فرایند لامینت کردن دندان‌ها چقدر طول می‌کشد؟
زمان ساخت پرسلن لامینت تقریباً ۱هفته است، البته ممکن است در موارد مختلف متفاوت باشد. در ضمن تقریباً ۱هفته پس از جاگذاری لامینت‌های شما، از شما خواسته می‌شود به مطب پزشکتان بروید تا مراحل درمانتان ارزیابی شود. این ملاقات دوباره مهم است و به پزشکتان فرصت می‌دهد تا شرایط روکشی که بر دندانتان گذاشته است و واکنش بافت لثه به آن را بررسی کند و به سؤالاتی که ممکن است درباره لبخند جدیدتان داشته باشید پاسخ بدهد. در ضمن به یاد داشته باشید که باید برای چکاب دوره‌ای نزد پزشکتان بروید.

آیا لامینت کردن نیاز به بی‌حسی دارد؟
ممکن است در مواردی آماده کرد دندان‌ها برای لامینت نیاز به بی‌حسی موضعی نداشته باشد، اما به هر حال برای بعضی از بیماران که حساس و عصبی هستند بی‌حسی تزریق می‌شود. جاگذاری لامینت شما می‌تواند در یک نوبت دیگر با بی‌حسی یا بدون آن انجام شود. این فرایند طولانی‌‌تر است و لامینت‌ها با استفاده از یک رزین نازک  که با استفاده از نور سفید سفت شده است به دندان‌های شما می‌چسبند.

حساسیت پس از لامینت کردن دندان‌ها چه قدر طول می‌کشد؟
باتوجه به اینکه بخش کمی از پوشش مینایی دندان شما در لامینت کردن از بین می‌رود، باید انتظار داشته باشید آنها قدری نسبت به سرما و گرما حساس شوند؛ البته این حساسیت باید پس از چند روز از لامینت کردن از بین برود.

 

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا