آفتاب سوختگی کاکتوس ها

گیاهانی که به صورت آنی از محیط سایه دار وارد نور مستقیم خورشید می شوند به احتمال زیاد دچار آفتاب سوختگی می شوند. معمولا در کاکتوس برآمدگی ها بیشتر از فرورفتگی های امتداد ساقه می سوزند. در برخی کاکتوس ها که دارای دنده های پهنی دارند، سوختگی بیشتر در بین دنده ها اتفاق می افتد.

گاهی اوقات تصور می کنیم که کاکتوس ها گیاهانی بیابانی و خشک می باشند که در زیر آفتاب سوزان کویر ها به راحتی زنده می مانند. در حالی که کاکتوس ها با تنوعی که دارند هر کدام در شرایط مختلف جغرافیایی و اقلیمی از گرم و خشک گرفته تا معتدل استوایی یا جلگه های مه آلود و یا سواحل مرطوب و سوزان و نظایر آن زندگی می کنند و ما همه آنها را در زیر یک سقف جمع کرده ایم و در یک شرایط اقلیمی ثابت و مشخص برای همه قرار داده ایم.

سوختگی ناشی از نور فقط یک تغییر رنگ به سمت سفیدی در محل سوختگی می باشد. سوختگی های شدید تبدیل به زخم های قهوه ای سخت در طول ساقه یا مابین آنها می شود و بیشتر در محل هایی اتفاق می افتد که توسط تیغ ها پوشانده و محافظت نشده باشد.

 

آفتاب سوختگی کاکتوس
آفتاب سوختگی کاکتوس

 

باید دقت کنیم که کاکتوس ها متناسب با شرایط اقلیمی خود، خود را با آن شرایط وفق می دهند. برای مثال کاکتوس ها در بیابان ها دارای تیغ های بزرگ و انبوه هستند تا ساقه خود رار از شر آفتاب سوزان خلاص کنند یا در محیط های معتدل و جلگه ای آفریقای حنوبی دارای تیغ های کوچک و کم حجم و یا برگ های شاداب هستند.

کلیدی ترین نکته در نگهداری کاکتوس اینست که بدانید گیاه قبل از خریداری شدن توسط شما در چه شرایطی نگهداری می شده است. آیا در گلخانه و در یک شرایط نور و دما و رطوبت ثابت بوده است یا در محیطی سرد و یا محیطی خشک و گرم و نور فراوان نگهداری می شده است.

 

سوختگی ناشی از نور فقط یک تغییر رنگ به سمت سفیدی در محل سوختگی می باشد. سوختگی های شدید تبدیل به زخم های قهوه ای سخت در طول ساقه یا مابین آنها می شود و بیشتر در محل هایی اتفاق می افتد که توسط تیغ ها پوشانده و محافظت نشده باشد.

درمان:

با خارج کردن کاکتوس از نور مستقیم خورشید و قرار دادن در سایه یا نیم سایه می توانید از آفتاب سوختگی بیشتر جلوگیری کنید. در صورتی که محل سوختگی هنوز سفید باشد می توانید امیدوار باشید که با رشد گیاه آسیب مرتفع شود ولی اگر آفتاب سوختگی به مرحله زخم های قهوه ای رسیده باشد، این آسیب داپمی بوده و با رشد گیاه نیز باقی خواهد ماند.

پیشگیری بهترین راه برای آفتاب سوختگی می باشد. در صورتی که گیاه از یک فروشگاه تهیه شده است یا در محیط داخل منزل نگهداری می شد، باید آنرا به مرور به آفتاب کامل عادت دهید. برای اینکار می تواند از روزی یک ساعت آفتاب کامل شروع کرده و در طول چند هفته آنرا به روزی چند ساعت برسانید.

توجه به این نکته ضروری است که برخی گونه ها به هیچ وجه نباید در معرض آفتاب کامل قرار گیرند و باید در سایه یا نیم سایه نگهداری گردند. جغرافیای محل زندگی شما نکته کلیدی در این مسٔله است و دقت داشته باشید که آفتاب سوختگی گیاه امری کاملا طبیعی است.

 

 

 

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پر‌مطلب > گیاهان > کاکتوس

pormatlab.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن