اطلاعات عمومی

مهارت تعویض لاستیک پنچر

پرمطلب: یکی از معمول‌ترین مشکلاتی که در این زمینه پیش می‌آید پنچر شدن است و شما به عنوان یک راننده باید حتما مهارت های لازم را برای برخورد با این موضوع داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا مهارت تعویض لاستیک پنچر را به خوبی فرا گیرید.

مهارت تعویض لاستیک پنچر

یافتن مکان مناسب برای تعویض لاستیک پنچر

اگر هنگام رانندگی متوجه پنچر بودن یکی از لاستیک ها شدید وحشت نکنید، سرعتتان را کاهش دهید و کم کم به سمت حاشیه جاده بروید سپس یک مکان مناسب را پیدا کنید و کار تعویض چرخ را آغاز کنید. هنگام تعویض چرخ به یک فضای مناسب نیاز دارید زیرا باید بتوانید بدون ایجاد مزاحمت و مسدود کردن جاده تعویض لاستیک را انجام دهید به همین دلیل بهتر است تا جای ممکن از جاده دور شوید تا فضایی امن را در اختیار داشته باشید.

روشن کردن چراغ اخطار

پس از اینکه متوجه چرخ پنچر شدید، چراغ های چشمک زن خود را روشن کنید و به راننده های دیگر در مورد وضعیت اضطراری خود اخطار دهید. سپس راهتان را به سمت حاشیه جاده ادامه داده و پس از توقف ترمز دستی را بکشید و ماشین را خاموش کنید.

قرار دادن سنگ یا چند تکه چوب پشت لاستیک های دیگر

به همراه داشتن نگه دارنده های چرخ امری ضروری نیست بلکه بیشتر به خاطر ثابت نگه داشتن خودرو است. می‌توان از چند تکه چوب یا سنگ هم به جای نگه‌دارنده استفاده کرد. اگر لاستیک ها یا یکی از لاستیک های جلویی پنچر شده‌اند نگه دارنده ها را پشت لاستیک های عقب قرار دهید اما اگر پنچری در بین لاستیک های عقب بود نگه‌دارنده را پشت چرخ خای جلو قرار دهید تا از ثابت بودن ماشین اطمینان پیدا کنید.

بیرون آوردن قالپاق

تعویض لاستیک پنچرتعویض لاستیک پنچر

برای دسترسی به پیچ های چرخ باید قالپاق را بیرون بیاورید، بهتر است قبل از جک زدن زیر اتومبیل این کار را انجام دهید. برای بیرون آوردن قالپاق می‌توان از لبه پهن آچار چرخ استفاده کرد. اگر ماشینتان قالپاق ندارد این مرحله را رد کنید.

شل کردن مهره های چرخ

اکنون با استفاده از آچار چرخ مهره های نگه‌دارنده چرخ را در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا کم کم شل شوند. شل کردن مهره ها کار سختی است و ممکن است مجبور باشید از وزن بدنتان برای این کار استفاده کنید. این کار را برای مهره های بعدی هم تکرار کنید اما سعی کنید هیچ یک از آن ها را تا زمان بیرون آوردن کامل چرخ شل نکنید و فقط ۱ دور آن ها را بچرخانید البته باید آن ها را به اندازه‌ای شل کنید که بعدا بتوانید آن ها را با دست باز کنید.

قرار دادن جک در محل مناسب

جک ماشین را زیر قسمت بدنه آن قرار دهید و کم کم آن را بچرخانید تا در جای مناسب قرار گیرد سپس آن را بلند کنید. در تمامی خودرو ها قسمت مخصوصی را برای قرار گرفتن جک تعبیه کرده‌اند و معمولا نزدیک به چرخ ها قرار دارندبه طور کلی هدف از تعبیه این قسمت جلوگیری از آسیب های احتمالی به بدنه ماشین است زیرا محلی که برای جک مشخص شده است قسمتی فلزی است و روی بدنه قرار دارد و بدین ترتیب از آسیب رساندن وزن ماشین به بدنه آن، جلوگیری می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه استفاده از جک برای تعویض لاستیک پنچر بهتر است نگاهی به مطلب چگونه از جک اتومبیل استفاده کنیم بیاندازید.

بلند کردن خودرو

تعویض لاستیک پنچر

به طور کلی بهتر است هنگام بلند کردن ماشین تکه‌ای چوب یا وسیله‌ای دیگر را زیر ماشین قرار دهید تا پس از بلند شدن پایین نیاید. به طور تقریبی بهتر است خودرو را به اندازه ۶ اینچ (۱۵ سانتی‌متر) از زمین بلند کنید. هنگام کار با جک مواظب باشید و به آرامی ماشین را بلند کنید.

باز کردن مهره ها

در مرحله بعد باید مهره های شل شده را باز کنید و لاستیک را به آرامی بیرون بیاورید. اکنون مهره ها باید به اندازه‌ای شل شده باشند تا بتوان آن ها را با دست باز کرد. فقط هنگام باز کردن مواظب باشید آن ها را گم نکنید!!!

بیرون آوردن چرخ ها

حالا لاستیک باید کاملا شل باشد، یک جای دست مناسب پیدا کنید و آن را به آرامی بیرون بکشید. سعی کنید تا جای ممکن از زور استفاده نکنید زیرا ممکن است به صورت ناگهانی لاستیک را بیرون بیاورید و از دستتان پرت شود و به سمت جاده سر بخورد. اگر احساس می‌کنید که به تنهایی از عهده آن برنمی‌آیید بهتر است از یک نفر کمک بگیرید.

نصب لاستیک زاپاس

چرخ زاپاس را آماده کنید و آن را در جهت پیچ ها قرار دهید، سپس آن ها را به آرامی به داخل هل دهید تا پیچ های اتصال چرخ در جای خود قرار بگیرند.

سفت کردن پیچ چرخ

پس از اینکه زاپاس در جای مناسب خود قرار گرفت و از موقعیت آن مطمئن شدید نوبت به سفت کردن پیچ و مهره های آن است. در ابتدا باید تا جای ممکن مهره ها را با دست سفت کنید.

بیرون کشیدن چک

اکنون با استفاده از آچار چرخ پیج ها را یکی یکی سفت کنید فقط در خاطر داشته باشید که باید آچار چرخ را این بار در جهت عقربه های ساعت چرخاند. برای اینکه چرخ به خوبی در جای خود سفت شود بهتر است آچار چرخ را روی مهره قرار داد سپس با یک یا هردو پا آن را سفت کرد. چرخ ها هنگام رانندگی به سرعت خواهند چرخید و باید از سفت بودن آن ها مطمئن شد زیرا اگر شل باشند ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات بدتری شوند.

جا انداختن قالپاق

پس از سفت کردن چرخ قالپاق را در جای خود قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است به دلیل تفاوت چرخ زاپاس و چرخ اصلی قالپاق ها به درستی در جای مناسب خود قرار نگیرند در هر حال آن را امتحان کنید تا از قرار گرفتن یا نگرفتن آن مطمئن شوید. وسایل تعویض را جمع کنید و دقت کنید که چیزی را جا نگذارید. پس از اینکه راه افتاید سعی کنید در نزدیک‌ترین مکان ممکن چرخ هایتان را چک کنید و از سفت بودنشان مطمئن شوید و جدا از آن لاستیک پنچر را بررسی و اگر امکان داشت تعمیر کنید. تعویض لاستیک پنچر یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای هر راننده حرفه ای است.

 

 

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا