آشنایی با سگ نژاد یورکی پو

پرمطلب: یورکی پو  Yorkipoo سگ مهربانی است که خلق و خوی آرامی دارد و بسیار باهوش و دوست داشتنی است. اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید یورکی پو گزینه ی مناسبی برای نگهداری است.

چرا که این سگ بسیار کم سر و صدا است و زیاد پارس نمی کند. این سگ بسیار بازیگوش است و علاقه ی زیادی به پریدن و بازی کردن دارد. از جنب و جوش بالایی برخوردار است.

دانستنی های نژاد

 • این سگ در اثر جفت گیری دو نژاد یورکشایر و سگ مینیاتوری تولید می شود.
 • برای تخلیه ی انرژی سگ یورکی پو باید به صورت روزانه آن را ورزش دهید یا به پیاده روی ببرید. زیرا این سگ بسیار فعال و پر انرژی است.
 • برای نگهداری گزینه ی بسیار خوبی است و موهای آن ریزش چندانی ندارد.
 • سر و صدای جالبی دارد و هنگامی که شخصی به خانه نزدیک شود، شروع به پارس کردن می کند. اما در حالت عادی زیاد پارس نمی کند.
 • دقت داشته باشید که هر روز باید موهایش را شانه بزنید.
 • بیشتر سگ های این نژاد برای هم بازی شدن با کودکان مناسب هستند.
 • در صورتی که او را به خوبی آموزش دهید نتیجه ی بهتری نیز دریافت می کنید.
 • یورکی پو ها بسیار فعال، پر انرژی و شاد هستند.
 • این سگ ها با دیگر سگ ها و حیوانات خانگی به خوبی جور می شوند و بسیار اجتماعی هستند.
 • آن ها را نباید زمان زیادی تنها بگذارید، چرا که استرس می گیرند.
 • برای خرید سگ سالم، از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

ابعاد و وزن

وزن سگ نر: (۵-۷.۱) کیلوگرم، در ماده : (۵-۷.۱) کیلوگرم.

قد سگ نر: (۱۷.۵-۳۷.۵) سانتی متر، در ماده : (۱۷.۵-۳۷.۵) سانتی متر.

یورکی پو Yorkipoo

بهداشت و بیماری

یورکی پو ها سگ هایی هستند که نسبت به دیگر نژادها کمتر در معرض بیماری قرار می گیرند و می توان گفت سگ های نسبتا سالمی هستند. اما گاهی ممکن است که دچار بعضی بیماری ها شوند. به همین علت بهتر است در مورد بیماری های ممکن اطلاعات کافی داشته باشید.

در صورتی که میخواهید توله سگی از این نژاد را خریداری کنید، از فروشنده بخواهید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت پدر و مادر سگ را به شما نشان دهد تا از سلامت آن اطمینان پیدا کنید.

 • صرع : اگر سگ شما تشنج کرد، ممکن است به بیماری صرع مبتلا باشد و از دیگر علائم آن می توان سفت شدن اندام ها، کم شدن هوشیاری سگ، سقوط سگ و رفتارهای غیر طبیعی را نام برد.
 • در رفتگی کشکک : اگر استخوان کشکک به خوبی تشکیل نشده باشد، ممکن است این بیماری رخ دهد. این بیماری در هنگام تولد ایجاد می شود اما تا مدتی بعد خود را نشان نمی دهد. اگر سگ شما به این بیماری مبتلا باشد، در هنگام راه رفتن می لنگد و به سختی حرکت می کند. لطفا از مالیدن ناحیه ی در رفتگی کشکک خودداری کنید زیرا ممکن است موجب بیماری دژنراتیو مفصل شود. در نوع پیشرفته ممکن است این بیماری به حدی وخیم شده باشد که به عمل جراحی نیاز داشته باشد.
 • (portosystemic (PSS : این بیماری سبب می شود که کبد قادر به پاکسازی خون نباشد. علت آن این است که رگ های خونی دور کبد بچرخند و فعالیت آن را مختل کنند. بی اشتهایی، افت قند خون، مشکلات ادراری، متوقف شدن رشد و اختلالات عصب رفتاری، از علائم این بیماری می باشند. درمان آن از طریق عمل جراحی صورت می گیرد.
 • کم کاری تیروئید : از جمله علائم این بیماری بی حالی، ضعف، چاقی، ریزش مو و اختلالات پوستی را می توان نام برد. کم کاری تیروئید در غده تیروئید اختلال ایجاد می کند.
 • آدیسون : این بیماری علائمی مشابه با بسیاری از بیماری ها دارد که باعث ایجاد مشکل در تشخیص آن می شود. این علائم شامل بی اشتهایی، استفراغ و بی حالی است که در بسیاری از بیماری های مشترک است. این امر ممکن است موجب شود که تا بیماری به مراحل پیشرفته نرسد، تشخیص آن ممکن نباشد. این بیماری در اثر مشکلات غده ی آدرنال ایجاد می شود و ترشح هورمون آدرنال را با مشکل مواجه می سازد. در مراحل پیشرفته سطح پتاسیم بالا رفته و در عملکرد قلب اختلال ایجاد می کند و در نهایت سبب مرگ سگ می شود.
 • درماتیت : اگر ریوبت و یا اصطکاک به پوست وارد شود ممکن است سبب ایجاد بیماری درماتیت شود که یک نوع عفونت پوستی می باشد. از علائم آن می توان زخم و جراحت، قرمزی و بو را نام برد. درمان آن با کمک عمل جراحی انجام می شود. در درمان آن باید ناحیه ی آلوده را از بین برد و حتی اگر عضوی آلوده باشد باید آن را قطع نمود. بهترین راه برای این بیماری پیشگیری است. اگر بیماری در مراحل اولیه باشد با آنتی بیوتیک ممکن است درمان شود.

تغذیه

یورکی پو به دو وعده ی غذایی در روز نیاز دارد. غذای آن ها باید در کل شامل ۱/۴ تا ۱ پیمانه غذای مخصوص سگ باشد. این غذا باید کیفیت بالایی داشته باشد.

دقت داشته باشید که میزان غذای سگ های یک نژاد هم ممکن است نست به دیگر متفاوت باشد. این میزان به عوامل مختلفی از جمله اندازه ی جثه، میزان فعالیت و سوخت و ساز بدن سگ شما بستگی دارد. پیشنهاد می شود به جای استفاده ی زیاد از غذاهای بی کیفیت، مقدار کمتری غذا با کیفیت بالا به آن بدهید.

برای سنجش میزان اضافه وزن سگ خود می توانید به صورت چشمی و با دست آن را بررسی کنید. اگر دست خود را روی کمر سگ قرار دهید و بدون وارد کردن فشار زیادی بتوانید دنده هایش را لمس کنید، اطمینان داشته باشید که سگ شما اضافه وزن ندارد. اما اگر قادر به لمس دنده هایش نباشید، سگ شما اضافه وزن پیدا کرده است. برای کنترل وزنش لازم نیست که غذای آن را قطع کنید. بلکه کافی است دو بار در روز به میزان اندازه گیری شده به آن غذا دهید.

نگهداری و مراقبت

یورکی پو را به راحتی می توانید در آپارتمان خود نگهداری کنید. تنها نکته ای که باید بدانید این است که فعالیت روزانه ی آن را تامین کنید. چرا که این سگ ها بسیار فعال و پر جنب و جوش است.

یورکی پو Yorkipoo

رسیدگی و آراستن

یورکی پو موهای بسیار نرم و لطیفی دارد که دارای رنگ های مختلفی است. طرز قرار گیری موها نیز در این نژاد متفاوت است. بهتر است هر روز موهای آن ها را شانه بزنید. برای این که مو داخل چشم سگ شما فرو نرود، می توانید با استفاده از یک مسواک موهای اطراف چشم آن را مرتب کنید. برای بهداشت سگ خود، هر روز دندان های آن را مسواک بزنید و هر ماه یک بار ناخن هایش را کوتاه کنید. دقت داشته باشید که در کوتاه کردن ناخن زیاده روی نکنید و به مقدار کمی کوتاه کنید که خون ریزی نکند و سگ شما تجربه ی تلخی کسب نکند. زیرا در این صورت در دفعات بعدی با شما همکاری نمی کند و کارتان با مشکل مواجه می شود.

در صورتی ناخن هایشان را کوتاه نگه دارید در هنگام خوش آمد گویی به شما، صدمه ای نمی زند. اگر مواقعی که در حال راه رفتن است صدای کشیده شدن ناخن هایش را بر روی زمین شنیدید، باید بدانید که زمان آن رسیده که آن ها را کوتاه کنید و به بهداشت و سلامتی سگ خود کمک کنید.

به علائمی مانند خراش و زخم، حساسیت و التهاب، خارش، قرمزی و هرگونه علائم دیگر توجه داشته باشید تا در صورت وجود هر گونه ناراحتی سریعا آن را شناسایی کرده و درمان کنید. با این کار سلامتی سگ خود را تامین می کنید.

اگر در قسمت گوش سگ بوی بد یا قرمزی احساس کردید، احتمال دارد که گوشش عفونت کرده باشد. پس از بررسی گوش، با استفاده از یک پنبه که مقداری نم دار و دارای پی اچ خنثی باشد، آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید که چیزی را داخل گوشش فرو نکنید، بلکه فقط قسمت بیرونی آن را تمیز کنید. اگر لبه های بیرونی گوش خشک باشد می توانید با استفاده از روغن نارگیل مقداری آن ها را چرب کنید.

محل نگهداری

یورکی پو سگی با فعالیت زیاد است اما در خانه آرام می باشد و این ویژگی او را برای نگهداری در آپارتمان مناسب کرده است. اگر منزل شما تراس یا حیات کوچکی داشته باشد، می تواند فعالیت روانه خود را در آنجا انجام داده و انرژی خود را تخلیه کند.

سازگاری

با وجود این که یورکی پو سگ ملایم و مهربان و آرامی است اما پیشنهاد می شود خانواده هایی که کودک نوپا دارند، آن را نگهداری نکنند. برای کودکانی که با تازگی شروع به راه رفتن کرده اند میتواند آسیب زا باشد.

این نژاد از سگ ها پرخاشگر نیستند. اما زمانی که با کودک در جایی تنها باشند حتما باید آن ها را تحت نظر داشته باشید تا مانع آسیب رساندنشان به یک دیگر شوید. به فرزاندان خود بیاموزید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است نباید به آن غذا داد. در صورتی که سگ خود را به درستی آموزش دهید، هم بازی خوبی برای کودکان، حیوانات خانگی و حتی گربه ها می شود.

 

pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا