آشنایی با ماهی دم شمشیری

پرمطلب: نام دم شمشیری به دلیل وجود باله ای بلند در انتهای بدن که شبیه شمشیر است به این دسته از ماهیان اختصاص داده شده است. البته این باله در ماهیان ماده وجود ندارد.

 

حداکثر طول :

۱۵ cm

سازگاری :

صلح جو

دمای مناسب :

۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد

پی اچ :

۷ الی ۷.۵

نام ماهی :

دم شمشیری ، سوارتل ، سوردتیل

نام علمی :

Xiphophorus helleri

نام خانوادگی :

peocilidane

زیستگاه :

شرق مکزیک , جنوب شرقی آمریکا

ویژگی ها :

نام این دسته از ماهیان به دلیل وجود باله ای بلند در انتهای بدن که به شکل شمشیر است دم شمشیری نامیده می شود البته این باله در ماهیان ماده وجود ندارد.
این ماهی در رنگ های قرمز، زرد و مخلوطی از رنگها یافت میشوند و قیمت چندانی ندارند. آنها در خانواده زنده زاها جای میگیرند و به راحتی قابل تکثیر میباشند.
شنای انها در کلیه نقاط آکواریوم دیده میشود و برای تانک های گروهی از ماهیان گیاه خوار هم مناسب میباشند. حتی برخی افراد این ماهیان را به دلیل تکثیر فوق العاده بالا و راحت به جای غذای زنده برای سایر ماهیان خود استفاده میکنند.

شرایط نگهداری :

برای نگهداری آنها بهتر است در یک تانک اجتماعی و کاملا صلح جو از ماهیان گیاه خوار نگهداری شوند البته سوارتل ها را میتوان با ماهیان گوشت خوار کوچک و صلح جو نیز نگهداری کرد.
دکر بندی آکواریوم اگر گیاهی باشد بسیار خوشحال خواهند بود و از شنای بین گیاهان لذت خواهند برد و حتی در زمان تکثیر گیاهان انبوه و طبیعی میتواند مخفی گاهی برای نوزادان و حتی منبع غذایی برای آنها به شمار آید.

تغذیه :

از نظر تغذیه میتوان از انواع غذاهای خشک بهره گرفت سوارتل ها سخت گیر نیستند و اکثر غذاهای موجود را میپذیرند.

انواع دم شمشیری :

دم شمـشیری میکی موس ماری گلد, دم شـمشیری باله بلند, دم شـمشیری اسوتر, دم شـمشیری قرمز, دم شـمشیری نئون, دم شـمشیری کوی.

تشخیص جنسیت :

بارزترین نشانه در تشخیص جنسیت ماهی دم شمشیری ، دم تیز و شمشیر مانند در ماهی نر میباشد که در ماهی ماده فاقد این خصوصیت است همچنین ماهی نر دارای آلت تناسلی سوزنی شکلیست که به راحتی میتوان نرها را از ماده ها تشخیص داد.

تکثیر :

مانند تکثیر دیگر زنده زاها ( ماهی گوپی, مولی و پلاتی ) می باشد.

pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا