ماهی گورامی مرمری

پرمطلب: گورامی مرمری دارای رنگ نقره ای کمرنگ همراه با آبی بر روی بدن می باشد این ماهی دستگاه تنفس خاص و متفاوتی نسبت به سایر ماهی ها دارد .

حداکثر طول :

۸ cm

سازگاری :

گیاه خوار

دمای مناسب :

۲۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد

پی اچ :

۶ الی ۸

نام ماهی :

گورامی مرمری

نام علمی :

Trichogaster trichopterus

نام خانوادگی :

osphronemidae

زیستگاه :

جنوب شرقی آسیا

ویژگی ها :

گورامی مرمری جزء دسته ماهی های لابیرنت است، این ماهی ها دارای عضوی می باشند که به آن ها این امکان را می دهد تا مستقیما” از هوا تنفس کنند. این ویژگی به آن ها این اجازه را می دهد که در سطح آب شنا کنند .

شرایط نگهداری :

گورامی مرمری ماهی نسبتا” صلح جویی است. این ویژگی این امکان را ایجاد می کند که این ماهی را در انواع آکواریوم ها با انواع ماهی ها نگهداری نمود. هر چند که در بعضی مواقع ماهی نر برای خود قلمرو ایجاد کرده و سایر ماهی ها را از آن مکان دور می کند.
بهترین آکواریوم برای این ماهی، آکواریومی همراه با گیاهان طبیعی و تخته سنگ می باشد تا مکان هایی را برای پنهان شدن ماهی فراهم آورد. حجم مناسب برای نگهداری از این ماهی ۷۸ لیتر می باشد.

تغذیه :

گورامی مرمری جانوری همه چیزخوار است و بهتر است که در رژیم غذایی آن انواع غذاها از جمله جلبک دریایی، غذاهای منجمد، کرم خونی و میگوی آب شور قرار گیرد.

تشخیص جنسیت :

بهترین راه برای تشخیص گورامی نر از گورامی ماده توجه به باله ی پشتی ماهی است. در ماهی نر این باله بلند و نوک تیز است، در صورتی که در ماهی ماده کوتاه تر و دارای نوک گرد می باشد.

تولید مثل و تکثیر :

در زمان جفتگیری ماهی گورامی مرمری ماهی نر لانه ای حبابی در زیر برگ ها می سازد و سپس شروع به جلب کردن ماهی ماده می کند. بدین صورت که در پشت آن حرکت می کند و آن را به مسیر تخمریزی هدایت می کند.
در این زمان ماهی نر با باز کردن باله ها و تغییر رنگ خودنمایی می کند.هنگامی که این رفتار از ماهی نر مشاهده شد باید ارتفاع آب را کاهش داد و به حداکثر ۱۵ سانتی متر رساند.
پس از تخمریزی باید ماهی ماده از آکواریوم خارج شود. زیرا ماهی نر وظیفه ی نگهداری از فرزندان را به عهده دارد و ممکن است به ماهی ماده آسیب برساند. پس از خروج نوزادان از تخم، آب آکواریوم باید مکرراً سیفون شود. به خصوص در هفته ی سوم نوزادان تازه متولد شده باید با آنفوزوئر تغذیه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + سه =

دکمه بازگشت به بالا