جعفری گل درشت (پاکوتاه)

پرمطلب: گل جعفری (به انگلیسی: Tagetes) گیاهی یکساله یا چند ساله‌است، این گل دارای ۵۶ گونه و از خانوادهٔ گل آفتابگردان(Asteraceae) بوده و بومی امریکای شمالی و جنوبی است.

گل جعفری

جعفری گیاهی، افراشته و سریع‌الرشد با برگ‌های سبز تیره و براق و معطر که دارای بریدگی‌های عمیق هستند. گل‌های بزرگ و پر گلبرگ آن در رنگ‌های زرد و طیف‌های مختلف رنگ نارنجی در تابستان ظاهر می‌شوند.

حداکثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵-۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. فصل گلدهی این گیاه از اواسط بهار تا اواخر تابستان است.
Tagetes erecta، که با نام گل جعفری آفریقایی نیز نامیده میشود، قادر است تا ارتفاع ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر رشد کند، و گلهای بزرگ، منفرد، و مضاعفی را تولید می کند که به رنگهای نارنجی یا زرد می باشند.

دو رگه های تولید شده از گل های جعفری فرانسوی و آفریقایی، به رنگ قرمز یکپارچه، برخی به رنگ زرد یکپارچه، و برخی به صورت ترکیبی از رنگ های قرمز و زرد طلایی، ظاهر می شوند. گلها مضاعف می باشند، دارای ضخامتی بین ۳_۲ اینچ می باشند؛ گیاهان، انبوه می باشند، و می توانند تا بلندای حدود ۱۸ اینچی رشد کنند. گیاهان، در سرتاسر تابستان و پائیز شکوفه می دهند، و بقدر گلهای تقلیل یافته، بزرگ می باشند.

در فصل پائیز یا زمستان، آن گلهای زرد طلائی کوچکی تولید می کند که از یک لایه ی واحدی از گلچه های شعاعی، و کلاله مرکزی از گلچه های گرده ساخته شده است.

گل جعفری

از جمله آفات و بیماری هایی که این گیاه را تهدید می کند می توان به کنه هاي تار عنکبوتي، سفيد بالکها، رابها، حلزونها، پوسيدگي طوقه، کپک خاکستري که ممکن است تحت شرايط گلخانه اي مشکل ساز باشند، اشاره نمود.

تکثیر این گیاه اغلب از طریق کشت بذر انجام می گیرد. بذرها باید به فاصله ی ۲۵ تا ۳۰ سانتی متری از هم کاشته شوند. این گیاهان کشت در محیط خارج از خانه را ترجیح می دهند. اما اگر در خانه و گلخانه کشت شوند می توانند در زمستان و پاییز هم گل دهی داشته باشند.

خاک بایستی زهکشی خوبی داشته باشد. این گیاه را می توان از طریق قلمه زدن نیز تکثیر نمود. قابل توجه است که این گیاه در خاک خیلی غنی کم گل خواهد داد بنابراین بایستی خاک مورد نظر زیاد غنی نباشد.

 

گردآوری شده توسط: بخش گل و گیاه سایت پرمطلب

pormatlab.com/plants

یک نظر

  1. با سلام و احترام ؛
    لطفاً توضیح می دهید که مقدار آبی که باید به این گیاه بدهم در طول روز یا یک هفته و یا یک ماه چقدر می‌باشد .
    چون من چند گلدان دارم که در هر گلدان دو الی سه عدد از این گل و گیاه را دارد ؛
    و نمی دانم که مقدار آبی دهی آن چطور باید باشد .
    با تشکر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا