گیاه اسپاتی فیلوم سن سیشن

مجله اینترنتی پُرمطلب: پرمطلب: گیاه “اسپاتی فیلوم سنسیشن” یا “سوسن صلح” یکی از گیاهان خانواده ی شیپوری (Araceae) می باشد. این گیاه بومی کلمبیا است. گل های این گیاه کوچک بوده و بر روی سنبله سفید استوانه ای شکل به طول حدود سه سانتیمتر قرار دارند. این سنبله توسط براکته های بزرگ و سفید رنگ پوشیده شده است. برگ ها به رنگ سبز تیره و براق، کشیده و نیزه ای شکل، شیاردار، بزرگ و بادوام می باشند. این گیاه ساقه ندارد یا ساقه ی آن بسیار کوچک است.

اسپاتی فیلوم سن سیشن
اسپاتی فیلوم سن سیشن

شرایط محیط رشد:

دمای محیط نگهداری اسن گیاهان باید همواره بالای ۱۳ درجه سانتیگراد باشد و گیاه نباید در مکان هایی که جریان هوای سریع و زیاد وجود دارد قرار داده شود. دمای ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتیگراد برای این گیاه بهترین است. افزایش دما را تا ۳۲ درجه سانتیگراد البته به شرط آبیاری و غبارپاشی منظم تحمل می کند. دمای بیش از حد محیط از جمله دلایل پیچش و سوختگی برگ ها است.
برای نگهداری اسپاتی فیلوم باید از خاک غنی از مواد غذایی و PH اسیدی و محیطی با رطوبت نسبی حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد استفاده کرد. در غیر این صورت کیفیت و سلامت برگ‌ها از بین می رود.
اسپاتی فیلوم به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد وخاک کمی اسید احتیاج دارد.

 

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاه قرار داد. کود زیاد باعث قهوه ای شدن نوک برگ ها می شود. مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ با کمی ماسه برای این گیاه مناسب است.
این گیاه همانند آنتوریوم در تورب بسیار خوب رشد و نمو می کند. همچنین در مخلوطی از ۵۰ درصد تورب و ۵۰ درصد ماسه و یا ۵۰ درصد خاک برگ پوسیده و ۵۰ درصد ماسه می توانیم اسپاتیفیلوم کشت کنیم.
همواره باید آنها را در گلخانه های گرم و مرطوب کشت کرد.
نسبت به سایه، کم و بیش مقاومت دارد. و در پاسیوها به خوبی رشد می کند.

 

تکثیر:

این گیاهان از طریق تقسیم بوته و ریزوم به آسانی تکثیر می شوند.

 

 

گردآوری شده توسط: بخش گل و گیاه سایت پرمطلب

pormatlab.com/plants

 

‫۴ نظرها

  1. سلام من دو سال هست که یک گیاه اسپاتی فیلوم دارم. چند وقته که برگها حالت افتاده و بیحال پیدا کردند و برگهای پایینی زرد میشن. بعد از دو سال گلدان رو عوض کردم ولی متوجه شدم درون خاک گلدان پر از کرم هست و ریشه چندانی نداره و خاک پایین گلدان حالت باتلاقی پیدا کرده. آبیاری مناسب بوده ولی آب زیرگلدانی رو خالی نمی کردم و فکر می کردم باید پر از آب باشه. یعنی بسیاری از مواقع کف گلدان با آب در تماس بوده. نور هم مناسب بوده. الان متوجه شدم نوک برگها هم شروع به زرد شدن کرده. آیا پوسیدگی ریشه هست یا مشکل دیگه ای داره؟ و آیا راهی برای نجات گیاه وجود داره؟ با سپاس

    1. زهکش نامناسب وکرم هردو باعث بروز مشکلات گیاه شما بوده است ودر مرحله بعد احتمال بیماری پوسیدگی ریشه هم هست.منظوراززهکش ایجادشرایط مناسب برای خروج اب اضافی ازگلدان است.ریشه گیاه علاوه براب وموادغذایی به اکسیژن نیزجهت تنفس نیازدارندودرصورت زیادبودن وماندن اب درخاک منافذموجودازاب پرشده وهواازبین میره ودرنتیجه ریشه خفه وگیاه به مرورضعیف وازبین خواهدرفت. برای ایجادزهکش بایداولاازبازبودن سوراخ انتهای گلدان مطمین شویدواگربسته است انرابازویاگشادترکنید.در ضمن از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.وجودهرگونه حشره ویاکرم خاکي ياخرخاکي وهزارپاو …. داخل خاک گلدانهامضراست.که اين امرباتوجه به تغذیه کرم و…ازریشه گیاهان گلدانی واز طرف دیگر وجوداين افات در گياهان درداخل آپارتمان باعث کثيفي محل سکونت وبدمنظرشدن اطراف گياه نیز ميشود. روش مبارزه بااين مشکل استفاده ازسموم سوين ياليندين ( وتاول پودري) به نسبت يک قاشق مرباخوري دريک ليترآب است. اين آب بايدبه عنوان آب آبياري روي سطح خاک استفاده شود.یک قاشق چای خوری مانکوزب رو هم در همین محلول به خاطر احتمال بیماری قارچی ریشه حل کنید

  2. با سلام، وقت بخیر. من به تازگی اسپاتی فیلوم خریداری کردم که بعد ازینکه آوردم خونه برگاش به شکل زیر در اومدن. البته تو مسیر هوا بهش خورد.ممنون میشم بگین علتش چیه و کمکم کنین. با تشکر

    1. برگهای خرابش رو جدا نمایید . برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو ۲-۳ سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است . گياه را به مکاني روشن با نورزیادغير مستقيم منتقل نماييدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 20 =

دکمه بازگشت به بالا