آشنایی با سگ روت وایلر Rottweiler

پرمطلب: این سگ بزرگ برای اجتماعی شدن نیاز به آموزش از دوران تولگی دارد. این سگ بسیار قدرتمند می باشد و عاشق خانواده است.

روت وایلر را نباید تنها بگذارید زیرا او عاشق خانواده و مردم است و در تنهایی مخرب می شود.

همیشه مواظب کودکان خود باشد گاهی ممکن است کودکان را با طعمه اشتباه گرفته و آن ها را تعقیب کنند.طبیعت این سگ ها تعقیب کردن طعمه می باشد که به صورت غریزی صورت می گیرد.

اگر روت وایلر شما بالغ است و می خواهید سگی با نظارت و دقت این کار را انجام دهید زیرا که روت وایلر در مقابل سگ های دیگر حالت تهاجمی دارد.

ین سگ بسیار باهوش بوده و به راحتی تربیت می شود .

اینسگ نیاز به پیاده روی در فضای آزاد را دارد به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه.

این سگ هنگام خواب خروپف می کند و در بعضی از فصل ها ریزش موی بیشتری دارند مانند بهار و پاییز.

او عاشق غذا خوردن است و اگر غذای او را کنترل نکنید چاق می شود.

اگر می خواهید یک روت وایلر خریداری کنید حتما دقت کنید که آزمایشات لازم را روی آن انجام داده باشند

بهداشت و بیماری

به صورت کلی روت وایلر سگ سالمی است و کمتر خطر ابتلا به بیماری ها را دارد. اگر شما دارای سگ هایی از این نژاد هستید، بهتر است با بیماری های احتمالی آن ها آشنا باشید.

  • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری ارثی می شود. در روند آن سگ ممکن است در ناحیه ی مفصل ران پاهای عقبی با احساس ناراحتی و درد مواجه شود. دلیلش این است که استخوان ران به مفصل آن به خوبی وصل نشده است و سبب احساس درد می شود. ورم مفاصل هم می تواند نشانه ای از این بیماری داشته باشد. در هنگام خرید توله سگ از سلامت آن مطمئن شوید و از فروشنده حتما در این باره سوال بپرسید. این بیماری حتی ممکن است در اثر تغذیه ی نامناسب و یا ضربه و صدمه به سگ، ایجاد شود. گرچه این بیماری ارثی است، اما تغذیه و صدامتی که اثر ورزش و بازی به سگ وارد می شود، می تواند سرعت رشد بیماری را افزایش دهد.
  • دیسپلازی آرنج: این بیماری مشابه دیسپلازی مفصل ران است. با این تفاوت که در مفصل آرنج رخ می دهد و سبب لنگیدن پاهای جلویی سگ می شود. درمان آن نیز با عمل جراحی، تغذیه ی سالم، کنترل وزن و دارو انجام می شود.این بیماری بیشتر در سگ های بزرگ رخ می دهد.
  • تنگی دریچه آئورت: این بیماری ارثی می باشد که در آن دریچه آئورت در قلب تنگ می شود و عمل خون رسانی به کندی صورت می گیرد. این بیماری منجر به مرگ می شود.
  • استئوسارکوم: این بیماری یک نوع سرطان است که با نقص عضو همراه است گاهی با شیمی درمانی درمان می شود. از عوارض شیمی درمانی ریزش مو و تهوع می باشد.
  • اتساع معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ در معده می شود که در اثر غذای زیاد خوردن و یا تند غذا خوردن صورت می گیرد این بیماری بسیار زجر آور است و در سگ های مسن تر بیشتر رخ می دهد.در این بیماری سگ قادر به استفراغ کردن نیست چون گاز معده زیاد است و همین امر باعث پایین آمدن فشار خون شده و گاهی به سگ شوک وارد می کند. اگر به سگ رسیدگی نکنید او می میرد.سگ در این بیماری بسیار بی حال می شود.
  • کم کاری تیروئید: این بیماری با دارو درمان می شود از علائم آن می توان به چاقی، ریزش مو، صرع و بی حالی اشاره کرد.
  • آلرژی: آلرژی می تواند به غذا، جای خواب، پتو، مواد شستشو و گرد و غبار و … باشد. درمان این بیماری و داروی آن بستگی به شدن آلرژی دارد.

 

تغذیه

روزانه در دو وعده ی غذایی به میزان دو تا چهار پیمانه از غذای سگ به او بدهید.

هر چه غذای سگ شما با کیفیت تر باشد این سگ زودتر سیر می شود.میزان غذای سگ بستگی به سطح فعالیت و انرژی او دارد هر چه سگ گوشه نشین تر باشد غذای کمتری هم نیاز دارد .در غیر این صورت چاق می شود.

اگر می خواهید بدانید که سگ شما چاق است باید دست خود را روی ستون فقرات او گذاشته و لمس کنید اگر به آسانی لمس شد این سگ متناسب و اگر با فشار بیشتر پشت او حس شد این سگ چاق می باشد .که در صورت چاق بودن باید باید با رژیم غذایی مناسب و ورزش وزنش را کاهش دهید.

رسیدگی و آراستن

به بهداشت سگ خود به خوبی رسیدگی کنید دندان های سگ باید هفته ای دو تا سه بار مسواک زده شود تا باکتری های مضر از بین برود همچنین سگ دچار بیماری لثه نشود و بوی دهان او گرفته شود همچنین ناخن های سگ را ماهی یک بار کوتاه کنید .توجه داشته باشید اگه ناخن هایش را بیش از حد کوتاه کنید موجب خون ریزی شده و دفعه ی بعد که بخواهید این کار را انجام دهید با مشکل رو به رو می شوید.

همیشه داخل بینی و گوش سگ را چک کنید که مبادا دچار عفونت و قرمزی و التهاب شود. در صورت مشاهده ی لائمی مانند این ها به دامپزشک مراجعه کنید.

موهای این سگ کوتاه و صاف است ولی در هفته چند بار موهایش را برس بکشید تا موهای مرده از بین برود.این سگ به رنگ سیاه و سفید با خال های قهوه ای دیده می شود.این خال ها معمولا بر روی چشم و روی گونه ها و گاهی پاها و پوزه ی سگ دیده می شود.

محل نگهداری

این سگ را نمی توان در آپارتمان نگهداری کرد زیرا او عاشق فضای آزاد و دویدن در آن است و در مکانی مانند خانه خسته می شود و کنترل آن مشکل است.

 

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا