تبدیل شدن به یک راننده بهتر

پرمطلب: در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای تبدیل شدن به یک راننده بهتر معرفی کنیم، نکاتی آسان و روزمره که اغلب مورد بی توجهی قرار گرفته‌اند. تبدیل شدن به یک راننده بهتر

در رانندگی تمرکز کنید

هنگام رانندگی محیط اطراف خود را به خوبی زیر نظر بگیرید، آینه ها را نگاه کنید و مواظب موانع و ترافیک دوربرتان باشید. حفظ تمرکز هنگام رانندگی یک نکته اساسی به شمار می‌رود زیرا به عنوان یک راننده باید محیط اطراف را به خوبی بشناسید و اطلاعات کافی از محیط و ماشین های اطراف داشته باشید.

در آموزش رانندگی حرفه ای از خودگذشتگی یک اصل مهم است

تبدیل شدن به یک راننده بهتر

هنگام رانندگی نیازی به اثبات خودتان نیست، نیازی نیست که حتما بر تند رفتن و سرعتتان تاکید کنید بلکه باید سعی کنید خودتان هم از انجام چنین کارهایی پرهیز کنید. به طور کلی همیشه از طرف قانونی جاده رانندگی کنید و اگر متوجه راننده های سریع‌تر شدید بهتر است مسیر را برای آن ها باز کنید تا راه خود را ادامه و از شما دور شوند. به طور کلی، هنگام مواجه با چنین راننده هایی رعایت احتیاط باعث امنیت بیشتر خواهد شد.

از چراغ های راهنما استفاده کنید

هنگامی که می‌خواهید به طرفین بپیچید استفاده از چراغ های راهنما ضروری است و باید با استفاده از آن ها راننده های دیگر را از هدف خود مطلع کنید اما باید مواظب باشید که در زمان درست و مناسب از آن ها استفاده کنید زیرا گاهی اوقات چراغ ها راهنما باعث ایجاد سردرگمی و یا آزار راننده های دیگر می‌شوند.

هنگامی که در لاین وسط تقاطع قرار دارید آنقدر تغییر جهت ندهید

اگر در لاین وسط قرار بگیرید رانندگان دیگر از شما انتظار دارند تا مستقیم راه خود را ادامه دهید اما اگر به طرفین بپیچید قطعا باعث ایجاد مشکل و مسدود شدن تقاطع خواهید شد. این موضوع را به عنوان یک اصل مهم به یاد داشته باشید و هنگام پیچیدن به طرفین همیشه سعی کنید از لاین منتهی به آن سمت رانندگی کنید زیرا در غیر اینصورت باعث به وجود آمدن مشکلات گفته شده خواهید شد.

طبق آموزش رانندگی حرفه ای به هیچ وجه نباید از چراغ راهنما رد شوید

تبدیل شدن به یک راننده بهتر

اگر چراغ راهنما در به رنگ زرد تبدیل شد، به جای رد شدن و یا تلاش برای رد کردن آن بهتر است بایستید. چند ثانیه پس از چراغ زرد چراغ قرمز و ایست کامل هم آغاز می‌شود و عابران و راننده های دیگر هم از شما انتظار دارند تا کاملا متوقف شوید پس بهتر است خودتان را در معرض خطر قرار ندهید.

در هنگام ترافیک ناگهانی ترمز نکنید

گاهی اوقات با راننده هایی روبه‌رو می‌شوید که می‌خواهند وارد لاین شما شوند، به هیچ وجه نباید به چنین راننده هایی اجازه این کار را داد هرچند شاید فکر کنید که اگر به آن به آن ها اجازه ورود دهید کارر خوبی کرده‌اید و راننده با اخلاقی هستید اما این کاملا اشتباه است زیرا هنگام ورود راننده دیگر شما ممکن است مجبور شوید تا ناگهانی ترمز کنید و این بدترین اتفاق برای رانندگان پشت سر شما است و ممکن است باعث تصادفات جدی شود.

در چنین ترافیک هایی، خودرو ها به آرامی در حال حرکت هستند و فاصله ماشین های دیگر هم بسیار کم است همچنین رانندگان دیگر فرصت کافی برای مدیریت ترمز های ناگهانی ندارند پس بهتر است در چنین جاهایی قبل از آنکه به چنین راننده هایی اجازه دهید بهتر است شرایط و موقعیت راننده های دیگر را بسنجید و به هیچ وجه به آن ها اجازه ورود ندهید.

فاصله کافی را رعایت کنید

رعایت فاصله یکی از نکات اصلی رانندگی است. هنگامی که در حال رانندگی هستید به ماشین روبه‌رو توجه کنید و با استفاده از تابلو ها و یا سایر نشانه های موجود در جاده، فاصله کافی را رعایت کنید تا زمان کافی را برای مدیریت حرکت های ناگهاتی داشده باشید. معمولا  ۴ – ۲ ثانیه به عنوان یک فاصله امن در نظر گرفته می‌شود زیرا در صورت برخورد با حرکات ناگهانی زمان کافی برای تغییر جهت و یا ترمز کردن دارید. این قانون نه تنها در مورد ماشین ها بلکه در مورد عابران پیاده و سایر موانع نیز صادق است و باید در مورد آن ها هم چنین اصلی را رعایت کنید.

هنگام عبور از مناطق مسکونی مواظب بچه ها باشید

کودکان و بچه ها پتانسیل بالایی برای ایجاد اتفاقات و تصادفات دارند مخصوصا در مناطق مسکونی پس بهتر است هنگام عبور از مناطق مسکونی مواظب عبور و مرور بچه ها باشید زیرا ممکن است تنها برای گرفتن توپ بازیشان بسیار ناگهانی به سمت خیابان بدوند و برای رانندگان مشکل ایجاد کنند.

مواظب کامیون ها باشید

به عنوان یک راننده سواری ترمز کردن و پیچیدن به طرفین کار دشواری نیست و به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید اما شرایط برای رانندگان کامیون کمی سخت‌تر است. رانندگان کامیون به زمان و فصای بیشتری برای ترمزکردن و پیچیدن به طرفین نیاز دارند و به همین دلیل سرعت عمل آن ها در واکنش به اتفاقات اطرافشان کم‌تر خواهد بو پس به همیت دلیل بهتر است به عنوان یک راننده سواری فضای کافی را در اختیار آن ها گذاشته و اگر در کنار آن ها قرار گرفتید بهتر است هرچه سریع‌تر از آن ها دور شوید به خصوص در جاده های چند لای متفاوت در آن وجود دارد. نکته دیگری که در مورد ماشین های سنگین وجود دارد آینه های آن ها است؛ اگر شما نتوانستید چهره راننده را از طریق آینه هایشان ببینید آن ها نیز قادر نخواهند بود تا شما را ببینند.

براساس آموزش رانندگی حرفه ای هنگام مواجهه با تعمیرات جاده‌ای احتیاط کنید

تبدیل شدن به یک راننده بهتر

چنین موقعیت هایی همیشه ممکن است اتفاق بیوفتند زیرا رانندگی پز از اتفاقات پیش‌بینی نشده است اما به هرحال رعایت احتیاط یک اصل ضروری است. ممکن است با کار های عمرانی یا یک تصادف یا هر اتفاق دیگری روبه‌رو شوید، به جای اینکه حرکتی ناگهانی انجام دهید بهتر است قبل از نزدیک شدن سرعت خود را پایین بیاورید و لاین خود را با احتیاط تغییر دهید سپس به راه خود ادامه دهید و تا دور شدن کامل مواظ اطراف باشید.

بسیاری از راننده های دیگر فقط می‌خواهند به مقصد برسند

راننده های زیادی وجود دارند که هدف آن ها فقط رسیدن به مقصد است هرچند که هدف همه راننده ها همین است اما با این تفاوت که آن ها اهمیتی به راننده های دیگر نمی‌دهند و تنها چیزی که در ذهن دارند رسیدن به مقصد است. ممکن اوایل تشخیص چنین راننده هایی برایتان سخت باشد اما به مرور زمان رفتار ها و واکنش های چنین افرادی را بهتر خواهید شناخت و تجربه لازم را برای مواجهه با آن ها به دست خواهید آورد. آنچه به عنوان یک رانندگی اصولی و در اینجا مطرح است رعایت نکات ایمنی و حق و حقوق راننده های دیگر است و اگر شما آن را رعایت کنید احتمال اینکه دچار تصادف شوید بسیار کم‌تر خواهد بود و رانندگی ایمن‌تری را تجربه خواهید کرد.

هنگام مواجهه با پلیس رفتار مناسبی از خود نشان دهید

اگر با علامت توقف پلیس روبه‌رو شدید توقف کنید و رفتار خوبی از خودتان نشان دهید هرچند کار آسانی نخواهد بود اما به هرحال نوع برخوردتان با ماموران پلیس می‌تواند تاثیر زیادی بر آن ها داشته باشد و نیازی به رفتار پرخاشگرانه داشته نیست.

به طور کلی آنچه در این مطلب گفته شد نکاتی کوتاه و کاربردی برای ارتقا سطح رانندگی بود نکاتی که از ما یک راننده بهتر می‌سازند نه صرفا کسی که فقط می‌خواهد به مقصد برسد. پس سعی کنید نکات گفته شده را در رانندگی خود به کار ببرید تا از اتفاقات ناگهانی و سایر مشکلات مرتبط جلوگیری کنید زیرا نه ارتقای سطح رانندگی نه تنها تاثیرات فردی و شخصی را به دنبال دارد بلکه باعث بهبود وضعیت رانندگی فعلی هم خواهد شد.

 

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک − یک =

دکمه بازگشت به بالا