باورهای اشتباه درباره اسهال

ممکن است برخی از اطلاعاتی که در مورد اسهال با یکدیگر رد و بدل می‌کنیم گمراه کننده یا نادرست باشد، در این مطلب از سایت پرمطلب قصد داریم به چند باور اشتباه رایج در مورد اسهال Diarrhea اشاره کنیم با ما همراه باشید:

اسهال

 

باور اشتباه اول: داروی اسهال مرا سرگردان می‌کند، هرچند که آن را فوراً متوقف می‌کند اما درمان اسهال ویروسی را به تأخیر می‌اندازد

طول عمر ویروسی عبارت است از زمانی که اسهال به طور خودبخودی از بین خواهد رفت بنابراین مصرف دارو باعث نمی‌شود این طول عمر طولانی‌تر شود و مانع از دفع بقیه‌ی مدفوع نخواهد شد. در واقع روده‌ی یک بزرگسال حدود ۸ تا ۹ متر است و مدفوع در سراسر آن گسترده شده است. پس این اشتباه است که نباید جلوی دفع را بگیریم.

 

باور اشتباه دوم: به محض اینکه اسهال متوقف شد می‌توان به مدرسه یا محل کار برگشت
مطمئناً درست نیست. اگر علت اسهال عفونت ویروسی یا نورو ویروس بوده باشد پس تا ۴۸ ساعت بعد از آخرین دفع اسهال هنوز بدنتان عفونی است، حتی اگر ببینید که مدفوعتان به حالت عادی برگشته است.

 

باور اشتباه سوم: اسهال خونی به معنی سرطان است
البته ممکن است درست باشد اما احتمال این که مشکل دیگری مانند دیورتیکولیت، التهاب روده‌ها، اسهال ویروسی و یا کیست در دستگاه گوارش باشد، بیشتر است. به هر حال باید با مشاهده‌ی اسهال خونی سریع به پزشک مراجعه کنید و آن را نادیده نگیرید. اگر تب داشته باشید احتمالا نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها دارید.

 

باور اشتباه چهارم: اگر چیزی نخورید، اسهال ویروسی‌تان زودتر متوقف خواهد شد
این تصور کاملاً اشتباه است. شما به قند و نمک موجود در غذا نیاز دارید تا آب جذب کنید و دهیدراته نشوید. ویروس طول عمر خودش را دارد و با شروع مبارزه‌ی سیستم ایمنی بدن، نابود خواهد شد.

 

باور اشتباه پنجم: نوشابه بدون گاز برای اسهال خوب است
این باور تا حدودی درست است اما باید مراقب محتوای قند نوشیدنی‌ها باشید. نوشابه‌ی بدون گاز به دلیل قند و نمکی که دارد چون به بدن در جذب آب کمک می‌کند مفید است اما به دلیل قند اضافی همیشه توصیه می‌شود به جای نوشابه، پودر او آر اس مصرف کنید.

 

گردآوری شده توسط سایت پرمطلب > سلامت > گوارشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا