یابو با اسب چه تفاوتی دارند؟

پرمطلب: ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که تفاوت یابو با اسب در چیست؟ شبه اسب یا همان یابو (Hinny) در اصطلاح زیست‌شناسی به اسبی که از نژاد اصیل نباشد، گفته می‌شود. یابو به عنوان اسب کوچک و اسب بارکش نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید که شبه اسب‌ها یک گونه به حساب نمی‌آیند؛ زیرا با اینکه دارای میل جنسی هستند، توانایی باروری ندارند. در این مطلب تفاوت این دو حیوان با یکدیگر و همچنین تفاوت خر، الاغ و قاطر بررسی خواهد شد.

یابو با اسب چه تفاوتی دارند؟

 

تفاوت یابو با اسب

تفاوت‌های ظاهری زیادی بین این دو نوع حیوان وجود دارد؛ شاید جالب باشد که بدانید طبق آمار سازمان ژنتیک آمریکا، شبه اسب و اسب هیچ تفاوت ژنتیکی با یکدیگر ندارند. اما برای اینکه بتوانید اسب را از یابو تشخیص دهید، بهتر است تفاوت‌های بین این دو حیوان که در زیر آورده شده‌است را بدانید.

  • شبه اسب یا همان یابو، حاصل جفت‌گیری اسب نر و خر ماده‌ است.
  • معمولا یابو کوچک‌تر از اسب معمولی است.
  • پرورش یابو یا همان شبه اسب بسیار دشوارتر از اسب است؛ زیرا در کروموزوم‌های آن اختلاف وجود دارد. (خر ۶۲ کروموزوم، اسب ۶۴ و یابو دارای ۶۳ کروموزوم است.)

 

یابو با اسب چه تفاوتی دارند؟

نکته: طول عمر یک اسب اهلی به روش نگهداری، نژاد و شرایط محیطی بستگی دارد، اما تقریبا می‌توان گفت که یک اسب بین ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می‌کند.

تفاوت قاطر، خر و الاغ

قاطر یا خراسب یا اَستَر،  حیوان دورگه‌ای است که از جفت‌گیری خر نر و اسب ماده ایجاد می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که، قاطر یک گونه به حساب نمی‌آید، زیرا معمولا توانایی تولید مثل را ندارد و برای به وجود آوردن قاطر دیگری باید حتماً یک خر نر را با یک اسب ماده آمیزش داد. معمولا از قاطر به عنوان حیوان بارکش استفاده می‌شود. خر با قاطر نیز از لحاظ ظاهری تفاوت دارد و معمولا جثه قاطر از خر بزرگ‌تر و کشیده‌تر است و قاطرها گوش‌های نسبتا درازی دارند. حتی توانایی جسمی قاطر در برابر بیماری‌ها از خرها بیشتر است.

خر در نژادها و حتی اندازه‌های گوناگونی وجود دارد. حتی رنگ خرها هم متفاوت بوده و از سفید تا خاکستری و یا سیاه است. خرها معمولا گام‌های استواری دارند و برای به دوش کشیدن بارهای سنگین در مسافت‌ها و راه‌های دشوار توانایی‌های لازم را دارند. جالب اینکه  قدرت بارکشی قاطر از خر و اسب بیشتر است.

الاغ نامی است که معمولا برای خر ماده استفاده می‌شود و آن را “ماچه خر” نیز می‌نامند. از جمله ویژگی‌های الاغ می‌توان به گوش دراز، پاهای کوتاه و موهای بلند در انتهای دم اشاره کرد که معمولا این حیوان در شمال آفریقا، آسیا و جنوب اروپا دیده می‌شود.

منبع: باشگاه اسب سواران 

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا