مراقب باشید چشمانتان خشک نشوند

پرمطلب: اگر شما هم از کاهش یا فقدان اشک و رطوبت چشم یعنی از خشکی چشم رنج می‌برید، راه‌حل‌های پیشنهادی زیر را بخوانید.

مراقب باشید چشمانتان خشک نشوند
مراقب باشید چشمانتان خشک نشوند

پلک‌زدن
وقتی به نمایشگر کامپیوتر، تبلت، گوشی همراه، تلویزیون یا حتی کتاب خیره می‌شوید و مدت طولانی در این وضع می‌مانید، کمتر پلک می‌زنید. به همین دلیل چشمانتان خشک می‌شود. پلک‌زدن سبب فشار به غده‌های اشک شده و چشم شما را تر می‌کند. برای حل مشکل، هنگام کار با وسایل فوق، حواستان باشد درست و حسابی پلک بزنید، یعنی پلک بالا و پایین را به هم برسانید و هر ۱۰ دقیقه یکبار، دو ثانیه پلک‌های خود را با فشار ببندید.

عینک آفتابی در برابر باد
باد سبب خشک‌شدن سریع‌تر اشک و نیز کاهش تولید آن خواهد شد. به همین دلیل، چشم‌ها در معرض باد احساس خشکی می‌کنند. برای حل این مشکل در برابر وزش باد نیز از عینک آفتابی استفاده کنید تا دور از اثرات نامطلوب باد مستقیم، به میزان لازم اشک تولید و سطح چشم شما تر شود.

دستگاه بخور
خشکی هوای منزل یا محل کار در خشک‌شدن چشم‌ها موثر است. به همین دلیل از هر طریق که می‌توانید رطوبت هوایی را که در فضایی بسته به مدت طولانی در تماس با چشمانتان است، بالا ببرید. برای این‌کار می‌توانید از دستگاه بخور یا حتی یک کتری آب روی بخاری استفاده کنید.

جابه جایی لنز و عینک
در صورت استفاده از لنز حتما با عارضه خشکی چشم مواجه شده‌اید. استفاده بیش از حد از لنز مانع نفس‌کشیدن چشمان‌تان خواهد شد. به همین دلیل هر از گاهی به چشمان خود استراحت دهید و هر چند روز یکبار به جای لنز دوباره از عینک استفاده کنید. اگر لنز برایتان خیلی حیثیتی است و به هیچ‌وجه نمی‌توانید خود را راضی به استفاده از عینک کنید، کمی کوتاه بیایید و به چشمان خود رحم کنید و شب‌هنگام در خانه لنز را کنار بگذارید.

کمپرس گرم
گرما سبب می‌شود چربی سخت‌شده در غدد اشک روان و آزاد شود و به ترشدن چشم‌ها کمک می‌کند. به همین دلیل، اگر برایتان ممکن است کمپرس گرم چشم را خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید. بسیار ساده است؛ یک کیسه پارچه‌ای کوچک و بهداشتی بردارید و مقداری برنج خام در آن بریزید. آن را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه درون مایکروفر قرار دهید. سپس خارج کنید و مراقب باشید آنقدر داغ نباشد که پلک‌هایتان را بسوزاند. حال به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه روی پلک خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

نرمش چشم
براساس پژوهش‌هایی که در کشور هندوستان انجام شده، افرادی که به چشمان خود استراحت داده و روزانه به مدت ۱۰ دقیقه چشمان خود را نرمش می‌دهند، ۳۰ درصد کمتر از سایرین به مشکلات چشم از جمله خشکی مبتلا می‌شوند. این نرمش‌ها بسیار ساده‌ و صرفا شامل حرکت بالا و پایین چشم‌ها، حرکت چپ و راست آنها و چرخاندن آنها درون کاسه چشم است.

اشک مصنوعی
استفاده از اشک مصنوعی بخصوص برای افرادی که روش‌های فوق جوابگوی آنها نیست، بسیار موثر است. این دارو با ایجاد لایه‌ای روی سطح چشم آن را تر و لغزنده نگاه ‌می‌دارد و مانع خشکی چشمان‌تان می‌شود. اما باید توجه داشته باشید استفاده بیش از چهار بار اشک مصنوعی در روز مستلزم تجویز پزشک است. اگر بیش از این به اشک مصنوعی احساس نیاز می‌کنید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است لازم باشد پزشک از روش‌های درمانی برای حل مشکل شما استفاده کند.

منبع: جام جم

 

گردآوری شده توسط سایت پرمطلب > سلامت > چشم و بینایی
www.pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا