کولونوسکوپی و دلایل انجام آن

سایت پرمطلب : فقط نام کولونوسکوپی کافی است تا خاطر برخی نگران شود، اما حقیقت این است که کولونوسکوپی فواید بیشتری نسبت به آسیب احتمالی دارد و حتی می تواند جان فرد را نجات دهد. طی انجام کولونوسکوپی ممکن است به ندرت متوجه شوید که چنین عملی در حال رخ دادن است. در ادامه با برخی دلایل که باید به پزشک اجازه دهید از طریق کولونوسکوپی نگاه دقیق‌تری به وضعیت مقعد و روده شما داشته باشد، بیشتر آشنا می شویم.

 

کولونوسکوپی
کولونوسکوپی

بررسی سرطان روده

اگر از مرز ۵۰ سالگی عبور کرده اید و در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (با دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ به استثنای سن مواجه نیستید) قرار دارید، باید انجام کولونوسکوپی را برای غربالگری این بیماری کشنده انجام دهید.

در همین راستا، باید این کار را هر ۱۰ سال یک بار انجام دهید. سرطان روده بزرگ که یکی از انواع مرگبار سرطان در جهان محسوب می شود، می تواند در قالب یک تومور در دیواره داخلی روده بزرگ ظاهر شود.

بررسی پولیپ ها

رشد پولیپ ها در روده بزرگ می تواند نشانه ای هشدار دهنده از سرطان روده بزرگ باشد و همچنین می تواند موجب درد و ناراحتی شود. در برخی موارد، داشتن پولیپ بدون نشانه خاصی همراه است و از این رو امکان دارد متوجه وجود آن نشوید.

انجام کولونوسکوپی می تواند به جمع آوری نمونه های بافت برای حصول اطمینان از سرطانی نبودن پولیپ ها کمک کند. هر چه پولیپ بزرگ تر باشد، احتمال بدخیم بودنش بیشتر است. در نتیجه حتی اگر با نشانه ای مواجه نیستید، بهتر است با پزشک درباره بررسی مشکلات پیش از آن که خیلی دیر شود، صحبت کنید.

مشاهده خون در مدفوع

کولونوسکوپی روشی ایده آل برای بررسی علت وجود خون در مدفوع و یا این که چرا خونریزی مقعدی دارید، محسوب می شود. اگرچه وجود خون در مدفوع می تواند نشانه ای از مشکلی جدی باشد، اما همیشه اینطور نیست.

 

از جمله دلایل مشاهده خون در مدفوع ، خونریزی در بخش دیگری از دستگاه گوارش است که می تواند در اثر مشکلی نسبتا بی ضرر مانند بیماری دیورتیکولی شکل گرفته باشد.

بررسی کمبود آهن

برخی افراد مبتلا به کمبود آهن (آنمی) که نشانه هایی مانند خستگی شدید، سرگیجه و حتی نیاز به خوردن خاک در آنها شکل می گیرد، می توانند از طریق کولونوسکوپی به درک بهتری از شرایط خود دست یابند.

آنمی یا کم خونی می تواند به دلایل مختلف شکل بگیرد که التهاب در روده بزرگ و حتی سرطان روده بزرگ از آن جمله هستند. از طریق کولونوسکوپی می توان پولیپ ها یا زخم هایی که موجب از دست رفتن خون مرتبط با آنمی می شوند را بررسی کرد. هر چه زودتر دلیل اصلی مشکل مشخص شود، شانس درمان موثر نیز افزایش می یابد.

بررسی تغییر در اجابت مزاج

اگر به اسهال مبتلا شده اید و این شرایط به طور مداوم ادامه دارد، انجام کولونوسکوپی می تواند روش مناسبی برای شناسایی دلیل اسهال باشد.

در شرایطی که اسهال برای بیشتر مردم یک یا دو بار در سال رخ می دهد و مشکلی حاد در پس آن قرار ندارد، در برخی موارد دلایلی جدی‌تر موجب این شرایط می شوند که بیماری کرون یا کولیت زخمی از آن جمله هستند که در این قبیل موارد به مراقبت پزشکی نیاز است.

کاهش وزن

به گفته پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، اگر برنامه غذایی عادی خود را دنبال می کنید، اما کاهش وزن بدون دلیلی دارید، انجام کولونوسکوپی می تواند برای بررسی و تشخیص علت این مشکل مد نظر قرار بگیرد.

نکته

برای انجام کولونوسکوپی، روده شما برای انجام آزمایش باید به طور کامل تخلیه شده باشد که این کار می تواند از طریق مصرف مسهل ها یا پرهیز از مصرف مواد غذایی جامد (برای دو تا سه روز پیش از انجام کولونوسکوپی) صورت بگیرد.

منبع: عصر ایران

گردآوری شده توسط سایت پرمطلب > سلامت گوارشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا