حیوانات و جانوران

چرا فیل‌ها گوشهایشان این‌قدر بزرگ است؟

پرمطلب: وقتی به فیل‌ها فکر می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد خرطوم بلند و گوش‌های بزرگ و شُل آن‌ها است. شاید فکر کنید تنها کاربرد این گوش‌های بزرگ این است که شنوایی آن‌ها بسیار بهتر از حالت عادی باشد، اما همیشه این طور نیست. درواقع، بزرگ بودن گوش‌ فیل‌ها دلایل مختلفی دارد.
چرا گوش فیل‌ها این قدر بزرگ است؟
این گوش‌های بزرگ مثل تهویه هوا عمل می‌کند
فیل‌ها حیوانات عظیم الجثه‌ای هستند که بین ۲ تا ۶ تن وزن دارند؛ بنابراین به این راحتی‌ها خنک نمی‌شوند و اینجاست که گوش‌های بزرگ آن‌ها به کمکشان می‌آید. فیل‌ها با گوش‌های بزرگشان خود را خنک می‌کنند. گوش فیل‌ها مثل رادیاتور است، رگ‌های خونی بزرگی دارد که از پشت گوششان قابل مشاهده است. خون در این عروق جریان می‌یابد و خنک می‌شود، سپس به گردش خود ادامه می‌دهد و بقیه قسمت‌های بدن را هم خنک می‌کند.

فیل‌ها از گوش‌های خود به عنوان بادبزن استفاده می‌کنند

شاید دیده باشید که فیل‌ها گوششان را مثل بادبزن تکان می‌دهند. در واقع آن‌ها با این کار، از گوششان به عنوان بادبزن‌های بزرگی استفاده می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند خنک شوند. همچنین گردش خون در رگ‌ها را تسهیل می‌کند که باز هم به نوبه خود به خنک شدن بدن کمک می‌کند. علاوه بر این، به آن‌ها کمک می‌کند مگس‌ها و حشرات را از خودشان دور کند.

فیل‌ها غدد عرق زیادی ندارند

فیل‌ها غدد عرق زیادی ندارند. غدد عرقت مانع از گرم شدن بیش از حد انسان‌ها و سایر حیوانا می‌شوند. اما فیل‌ها غدد عرق ندارند (به جز چند تا روی انگشت‌های پایشان)بنابراین گوش‌های بزرگشان به تنظیم دمای بدن آن‌ها کمک می‌کند.  چون فیل‌ها ترجیح می‌دهند در آب و هوای گرم زندگی کنند، عرق کردن برای خنک شدن باعث می شود آب بدنشان را از دست بدهند، بنابراین نداشتن غدد عرق یک مزیت به حساب می‌آید.

اندازه گوش‌ها در گونه‌های مختلف فیل، متفاوت است
چرا گوش فیل‌ها این قدر بزرگ است؟
گوش همه فیل‌ها هم اندازه نیست. گوش فیل‌های آفریقایی بزرگ‌تر از فیل‌های آسیایی است. محافظان منابع طبیعی و محققان از گوش فیل‌ها به عنوان ابزاری برای شناسایی آن‌ها استفاده می‌کنند. الگوی دندانه‌ها، چاک‌ها و لبه‌ها در هر فیل منحصربه فرد است و آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. یک راه ساده برای تشخیص فیل‌های آسیایی از آفریقایی این است که شکل گوش فیل‌های آفریقایی شبیه قاره آفریقا است.
فیل‌ها از گوش خود برای اشاره کردن استفاده می‌کنند
یک راه فیل‌ها برای ارتباط برقرار کردن، استفاده از گوش‌ها است. آن‌ها در طبیعت برای هشدار دادن و ترساندن تهدید‌های احتمالی، گوش‌ها را ناگهان به سمت بیرون باز می‌کنند. همچنین می‌توانند گوش‌های خود را باز و به سمت بیرون نگه دارند که نشان می‌دهد روی چیزی تمرکز کرده اند یا به چیزی گوش می‌دهند. آن‌ها در اسارت هم این کار‌ها را انجام می‌دهند که به مربیان و نگهبانان آن‌ها کمک می‌کند درکشان کنند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند

فیل‌ها شنوایی خوبی دارند

گوش فیل‌ها علاوه بر اینکه مثل تهویه هوا عمل می‌کنند، در شنوایی فوق العاده آن‌ها هم نقش دارد. فیل‌ها به خاطر گوش‌های بزرگشان، شنوایی خوبی دارند که به خصوص هنگام شنیدن تهدید‌ها این یک مزیت به حساب می‌آید. همچنین گوش‌های بزرگشان ممکن است در هدایت صدا به گوش‌ها هم کمک کند.

 

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا