گیاه نخودی

پر مطلب: نخودی گیاهی چندساله خزنده از جنس Bacopa (باکوپا) و خانواده Scrophulariaceae میباشد که زیستگاه آن در تالاب ها و سواحل آب های گل آلود است. این گیاه بومی مناطق باتلاقی در سراسر هند ، نپال ، سریلانکا ، چین ، تایوان و ویتنام به ویژه در شمال هند میباشد.

گیاه نخودی
گیاه نخودی

 

 

برگ های این گیاه بسیار شاداب و نسبتا ضخیم است و به صورت مخالف بر روی ساقه قرار گرفته اند. دارای گل های کوچک و سفید ، با چهار یا پنج گلبرگ است. این گیاه توانایی رشد در آب را دارد و در میان دوستداران آکواریوم بسیار محبوب است. حتی می تواند در شرایط کمی شور نیز رشد کند.
پهنای برگ هایش به ۱٫۸ اینچ / ۴٫۵۷ سانتیمتر می رسد و طولشان حدود ۵٫۸ اینچ / ۱۴٫۷۳ سانتیمتر است.

نخودی به نور بالایی نیاز دارد و در قسمت های سایه دار تانک ، از رشد مناسبی برخوردار نخواهد شد
دمای مطلوب نخودی ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و اسیدیته (PH) آب بین ۶ تا ۸ و بستر کاشت ماسه ای توصیه میشود
این گیاه سرعت رشد متوسط و پایینی دارد و سطح مراقبت آن آسان است
این گیاه در درمان های سنتی برای صرع و آسم مورد استفاده قرار میگیرد.

گیاه نخودی
گیاه نخودی

دارای خواص آنتی اکسیدان و کاهش اکسیداسیون چربی در جریان خون است. هرچند باید مراقب بود استفاده در دوز خیلی بالا سمی و میتواند کشنده باشد. بنابراین تنها به عنوان یک افزودنی به دارو در دوز بسیار پایین به صورت محدود استفاده می شود بسیار پایین تر است که غیر سمی دوز به عنوان یک افزودنی به دارو صرع به طور منظم است. مطالعات در انسان نشان می دهد که عصاره این گیاه همچنین دارای اثرات ضد اضطراب است.

تحقیقات نشان داده‌اند که این گیاه می‌تواند سطح هورمون‌های تیروئید را حدود ۴۰ درصد افزایش دهد که همین باعث کالری‌سوزی بیشتری می‌شود. نحوه مصرف: (حتماً به صورت کارخانه ای با دوز مشخص) ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی‌گرم از عصاره این گیاه با معده خالی قبل از صبحانه و ناهار مصرف کنید.

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پٌر‌مطلب > گیاهان > گیاهان آبزی

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا