کاکتوس ساگوارو

پر مطلب: کاکتوس ساگوارو با نام علمی Carnegiea gigantea گونه ای از کاکتوس ها است که میتواند به اندازه یک درخت بزرگ شود. این گونه بومی صحرای Sonoran در ایالت آریزونا ایالات متحده و همچنین شمال مکزیک و بخش کوچکی از کالیفرنیا در ایالات متحده میباشد و درخت ایالتی ایالت آریزونای آمریکا میباشد.

کاکتوس ساگوارو
کاکتوس ساگوارو

ساگوارو (saguaro) نام معمول این گیاه است که از زبان اسپانیایی آمده ولی منشاء اصلی آن زبان O’odham است.
ساگوارو ها طول عمر نسبتاً طولانی دارند و میتوانند تا ۷۵ سال یا حتی بیشتر عمر کنند. برخی از نمونه های آن حتی ممکن است بیش از ۱۵۰ سال زندگی کنند.
بزرگترین saguaro شناخته شده که به Champion Saguaro معروف است در Maricopa County آریزونا رشد می کند و ۱۳٫۸ متر (۴۵٫۳ فوت) بلندی دارد و قطر آن ۳٫۱ متر (۱۰ فوت) است.
این نوع کاکتوس می تواند از ۱۵ تا ۵۰ فوت ارتفاع داشته باشد.
تیغ های saguaro در دوران ارتفاع کمتر از ۲ متر به سرعت رشد می کنند و این رشد تا یک میلی متر در هر روز میتواند باشد.
گلهای سفید و زرد در شب ظاهر میشوند و فصل رویش آن ها ماه های آوریل تا ژوئن است و میوه آن در اواخر ماه ژوئن ظاهر میشود. هر میوه شامل حدود ۲۰۰۰ دانه به همراه بافت همبند شیرین گوشتی است.

کاکتوس ساگوارو
کاکتوس ساگوارو

پرندگان بومی مانندGila woodpeckers, purple martins, house finches و gilded flickers در داخل سوراخ های کاکتوس ساگوارو زندگی می کنند
در هنگام بارندگی بدنه این گیاه پر ازآب شده و بزرگ می‌شود و پره‌ها به طرفین گسترش پیدا می‌کنند در فصل بهار گیاه ساگوارو گلهای سفید مایل به کرم فنجانی شکل در می‌آورد این گلها حیوانات زیادی گرده افشانی می‌شوند که از جمله آن حیوانات می‌توان فاخته که در روز روی آن می‌نشیند و خفاش که در شب روی آن می‌نشیند را نام برد
ساقه بشکه‌ای شکل آن دارای پره‌های موازی که روی آنها توسط تیغه‌هایی پوشانده شده‌است می‌باشد.
هر گاه باران می آید این کاکتوس با حفظ آب و مصرف آرام آن طی مدت بی آبی خود را حفظ میکند.
کاکتوس ساگوارو نیاز به خورشید کامل و مخلوط خاک خوب زهکشی شده دارد. در گلخانه ها ، استفاده از مخلوط خاک لوم و شن و ماسه کوچک برای زهکشی بهتر توصیه میشود. این گیاه میبایست به خوبی آبیاری شود ولی باید اجازه داد تا خاک آن به طور کامل قبل از آبیاری مجدد خشک شود. آنها را یک بار در سال با کود متعادل تغذیه نمایید. این گیاهان بیشترین رشد را در طول ماه های زمستان در گلخانه دارند و در صورتی که شرایط مناسب باشد آنها می توانند تا ۸ اینچ در سال بلند شوند. در طی دوره رشد، گیاهان در اتاق سرد با درجه حرارت شبانه ۷ درجه سانتیگراد و در طول روز بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتیگراد نگه دارید. در طول ماههای تابستان، گیاه آبیاری کمی نیاز دارد تا از پوسیدگی حفظ شود.

کاکتوس ساگوارو
کاکتوس ساگوارو

دنده‌های این کاکتوس توسط سرخ‌پوستان بومی برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شده‌است
میوه های کاکتوس ساگوارو برای مردم محلی به شدت با ارزش است و از خوراک های مرسوم است.
کاکتوس ساگوارو رشد آهسته ای دارد و از کاشت بذر به وجود میآید و هرگز از طریق قلمه قابل تکثیر نیست.

 

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پر‌مطلب > گیاهان > کاکتوس

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن