نقش استرس با دهان و دندان

مجله اینترنتی پر مطلب: استرس با تاثیر بر تولید نوروترانسمیترهای (موادی که اطلاعات عصبی را در بدن منتقل می‌کنند) متفاوت در بدن می‌تواند منجر به درد و سوزش در ناحیهٔ فک و صورت بشود.

 

نقش استرس با دهان و دندان
نقش استرس با دهان و دندان

گر چه دلیل اصلی ابتلا به آفت دهان هنوز مشخص نشده است اما استرس یکی از عوامل زمینه‌ساز این بیماری است. هم‌چنین استرس می‌تواند زمینه‌ای برای فعالیت مجدد ویروس خفتهٔ تبخال ایجاد کند و منجر به عودهای مکرر تبخال در بیماران گردد. وقوع و شدت بیماری پوستی مخاطی مزمن لیکن‌پلان که با درگیری پوست و مخاط دهان و ناخیه تناسلی و… مشخص می‌شود با سطح تنش و اضطراب بیماران ارتباط مستقیمی دارد.

مشخص شده است که استرس یکی از دلایل احساس خشکی دهان است. هم چنین بیماران مبتلا به اختلالات اضطرابی از داروهای کاهندهٔ بزاق استفاده می‌کنند که موجب خشکی دهان و افزایش شیوع پوسیدگی در آن‌ها می‌شود.
از نظر علمی ثابت شده است تعدادی از بیماران مبتلا به اختلالات اضطرابی دچار عملکرد نامناسب (پارافانکشن) عضلات جونده شده و دچار دندان‌قروچه در هنگام خواب شبانه یا در طول روز می‌شوند. این مسئله یکی از دلالیل دردهای ناحیهٔ عضلات جونده و مفصل گیجگاهی، فکی است. هم‌چنین دندان قروچه موجب ساییدگی دندان‌ها می‌شود.

از سوی دیگر استرس، اضطراب و سایر اختلالات روان‌شناختی با تاثیر بر هورمون‌ها، واسطه‌های التهابی، سیستم ایمنی بدن و عادت‌های بیمار می‌تواند با بسیاری از بیماری‌های دهان، فک و صورت مرتبط باشد. این گونه درد‌ها می‌تواند به صورت سوزش زبان، درد‌هایی مشابه با دندان درد اما بدون ارتباط با دندان و یا درد در هر ناحیه از دهان، فک و صورت باشد که دلیل ارگانیک (عضوی) یا سیستمیک (داخلی) خاصی برای آن یافت نمی‌شود.
یکی دیگر از اثرات اختلالات اضطرابی ایجاد انواع سردرد‌های تنشی و میگرن در بیماران است که در زندگی ماشینی امروزه بیشتر دیده می‌شود.
باید افزود اختلالات اضطرابی از جمله پرخوری یا بی‌اشتهایی عصبی می‌توانند بر روی غدد بزاقی بیمار تاثیر بگذارند. به طور کلی تغییر الگوی تغذیه در بیماران مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌تواند منجر به کمبود‌های تغذیه‌ای شود که می‌توانند در ایجاد زخم‌های آفتی نیز موثر باشند.
در پایان باید اشاره نمود که با وجود ارتباط استرس و اضطراب با بیماریهای متقاوت در ناحیهٔ دهان، فک و صورت نمی‌توان تمامی اختلالات را ناشی از استرس دانست. لذا ضروری است که بیماران در صورت مواجهه با بیماری‌های مذکور با مراجعه به دندان‌پزشکان و مخصوصا متخصصین بیماری‌های دهان، فک و صورت با تشخیص دقیق بیماری تحت درمان قرار بگیرند و در صورت لزوم در مرحلهٔ بعد درمان‌های روان‌شناختی برای آنها انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =

دکمه بازگشت به بالا