فرق ساکولنت و کاکتوس

امروز میخواهیم در این مطلب از سایت پر مطلب به معرفی دو واژه در علم گیاه‌شناسی بپردازیم شاید شما تا حالا گیاهان گوشتی و کاکتوس های متفاوتی را دیده باشید و به همه آنها مثلا کاکتوس گفته باشید ولی این مسئله درست نیست!!

باید در نظر داشته باشیم که اولین قدم برای تشخیص نام گیاهان گوشتی اینست که بدانیم گیاه ما کاکتوس است یا ساکولنت؟

در واقع ساکولنت‌ها همان گیاهان گوشتی و انعطاف پذیرند که با کاکتوس ها فرقهایی دارند که در ادامه با آنه آشنا میشوید.

کاکتوس
کاکتوس یا ساکولنت

 

در واقع باید متذکر شویم که کاکتوس ها جزو زیر مجموعه ی خانواده ی ساکولنت ها می باشند و به همین علت تمامی کاکتوس ها به نوعی ساکولنت و گیاه گوشتی نامیده می شوند.

 

حال باید بدانیم که تفاوت کاکتوس ها با سایر ساکولنت ها چیست:

۱- آرئول areole

areoles1 areoles2

کاکتوس ها همگی آرئول دارند ولی هیچ یک از ساکولنت ها آرئول ندارند. (آرئول برآمدگی بر سطح کاکتوس می باشد که از آنجا تیغ ها ، گل ها و ساقه های جانبی کاکتوس می روید.)

۲- تیغ spine

cspines1 sspine1

تیغ ها راه شناسایی خوبی برای کاکتوس ها هستند ولی باید حواسمان باشد که بعضی از ساکولنت ها نیز تیغ دارند. تیغ های کاکتوس ها معمولا بیشتر از یکی در هر آرئول رشد می کنند و بیشتر به صورت چند تایی هستند. در ساکولنت ها تیغ ها  معمولا به صورت تکی و منظم می باشند.

۳- برگ leaves

cactusss succulenttt

به جزء چند واریته خاص بقیه کاکتوس ها برگ ندارند. اگر گیاه شما برگ داشت در اولین مرحله می بایست به کاکتوس بودن آن شک کرد و بقیه نکات را سنجید.

۴- گل flower

گل ها منحصر به کاکتوس ها نیستند و ساکولنت ها نیز دارای گل می باشند، اما گل های کاکتوس منحصر به فرد هستند.گل های کاکتوس معمولا بزرگ، بسیار پیچیده و چشمگیر می باشند.

برای دیدن برخی از این گلها این مطلب را بخوانید

 

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پر‌مطلب > گیاهان > کاکتوس

pormatlab.com

 

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو − یک =

دکمه بازگشت به بالا