عنکبوت پلیکانی

پرمطلب: عنکبوت‌ پلیکانی برخلاف نامشان عنکبوت‌ های غول‌ پیکر ماهی‌خوار نیستند. بلکه این عنکبوت‌ های خجالتی به اندازه یک دانه برنج هستند و تنها برای دیگر عنکبوت‌ها تهدیدی محسوب می‌شوند.

کشف گونه جدیدی از عنکبوت پلیکانی در حالی رخ داده است که پیدا کردن این نوع از عنکبوت‌ های کوچک ماداگاسکاری بسیار دشوار است. درست مانند کشف نوع جدید از عنکبوت پلیکانی ، اما هانا وود فردی عنکبوت‌ شناس است که این کار را ۱۸ بار انجام داده است.

در این میان عنکبوت‌ پلیکانی قاتل که تصور می‌شد منقرض شده‌ است و تنها تا قببل از این ها به شکل فسیل دیده شده بود ، حالا توسط هانا وود در ماداگاسکار کشف و زنده پیدا شده‌ است.

وود که عنکبوت‌ شناس موزه تاریخ طبیعت ملی در واشنگتن است ، با آنالیز ژنوم و آناتومی عنکبوت‌ های پلیکانی زنده و نمونه‌ های موجود در موزه موفق شد گونه‌های جدید را کشف کند.

البته باید گفت که نخستین بار در سال ۱۸۵۴ عنکبوتی در فسیلی متعلق به ۵۰ میلیون سال پیش کشف شد و تصور می‌شد که موجودی عجیب از عصر کهن باشد. اما در سال ۱۸۸۱ در ماداگاسکار عنکبوت‌ پلیکانی زنده مشاهده شد که البته یکی و دو تا نبودند و به خاطر شکل ظاهری خاصشان مورد توجه قرار گرفتند.

عنکبوت‌ پلیکانی موجوداتی به‌ نسبت کوچک، دارای طولی بین دو تا هشت میلیمتر و سر و گردن عجیبی‌ هستند که دو آرواره‌ی بزرگ به آن متصل شده است.

درست مانند سایر عنکبوت‌ های پلیکانی، گونه‌های جدید دارای گردن بلند و کشیده و انبرهای منقار مانند است. این عنکبوت‌ها طوری از انبرهای بلند خود برای ضربه زدن استفاده می‌کنند که به عنکبوت‌های قاتل معروف شده‌اند.

وقتی که طعمه بیچاره بین انبرهای این عنکبوت گیر می‌افتد، راه دیگری جز تسلیم شدن ندارد. در واقع طعمه از انبرهای عنکبوت پلیکانی آویزان می‌ماند تا زهر عنکبوت کار خودش را بکند.

با این حال وود با استفاده از یک میکروسکوپ توانست آناتومی این موجودات کوچک را بررسی کند و ویژگی‌های متمایز هر گونه را پیدا کند.

به لطف وود، ۱۸ گونه جدید از عنکبوت‌های پلیکانی کشف شده است که برخی از آن‌ها پیش از این به صورت اشتباه طبقه‌بندی شده بودند. همه گونه‌های تازه کشف‌شده نامگذازی شدند؛ یکی از آن‌ها به افتخار ملکه باستانی ماداگاسکاری Eriauchenius rafohy و دیگری به افتخار عنکبوت‌شناس برجسته E. wunderlichi نامیده شده است.

www.pormatlab.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا