عقب نشینی لثه‌ها و علت آن

مجله اینترنتی پر مطلب: عقب نشینی لثه ناشی از عفونت بافت نرم استخوان‌ها در دهان است. با پیشرفت بیماری، لثه جلو آمده و دندان‌ها عقب نشینی می‌کنند و فضای ایجاد شده میان لثه‌ها و دندان منجر به عفونت نیز می گردد.

عقب نشینی لثه‌ها - بیماری لثه
عقب نشینی لثه‌ها

دهان سرشار از باکتری‌های بی‌ضرر و پر ضرر است که می‌تواند در نقطه ای از دهان مانند لثه و دندان موجب عفونت و بوی نامطبوع شود. اما همان طور که می‌دانیم بهداشت مناسب دهان شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور منظم و روزانه است. اما در اینجا، برخی از باکتری‌ها هستند که می‌توانند باعث بروز بیماری‌هایی چون عقب نشینی لثه شوند.

عقب نشینی لثهیک بیماری پریودنتال است. این بیماری منجر به درد، خونریزی، عقب نشینی و تحلیل لثه‌ها و از دست دادن احتمالی دندان ‌ها می‌شود. البته باکتری‌های دهان فقط در داخل دهان مشکل ساز نمی‌شوند، بلکه می‌توانند در صورت عدم رعایت بهداشت فرد را درگیر بیماری‌های قلبی و عروقی، آرتریت روماتوئید و سرطان سر و گردن نیز کنند.

عقب نشینی لثه ناشی از عفونت بافت نرم استخوان‌ها در دهان است. با پیشرفت بیماری، لثه جلو آمده و دندان‌ها عقب نشینی می‌کنند و فضای ایجاد شده میان لثه‌ها و دندان منجر به عفونت نیز می گردد.

علائم عقب نشینی لثه

در مراحل اولیه بیماری، افراد متوجه بروز آن نمی‌شوند چرا که اولین نشانه‌ها بسیار مخفی ظاهر می‌شود. خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن و خوردن غذا می‌تواند از ابتدایی‌ترین نشانه‌ها باشد. اما با پیشرفت بیماری شاهد علائمی چون بوی بد دهان، تورم لثه‌ها، خونریزی شدید در حین مسواک زدن، حساسیت دندانی به آب گرم و سرد، لق شدن دندان‌ها و درد و ناراحتی در حین جویدن غذا هستیم.

مهم ترین عوامل خطرزا

اساسی‌ترین عامل خطر در بروز این بیماری رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ها و بروز عفونت در دهان است، اما برخی از عوامل نیز در پیدایش آن بی تاثیر نیستند که عبارتند از:

۱- تغییرات هورمونی: خانم‌ها به دلیل تغییرات هورمونیدر تمامی سنین ممکن است متوجه حساسیت‌های لثه های‌شان شوند. دختران در سنین ورود به بلوغ، زنان باردار، زنان یائسه و خانم‌هایی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند بیشترین تغییرات هورمونی را دارا هستند. محققان معتقدند استروژن و پروژسترون نقش عمده‌ای در بیماری‌های دهان و لثه دارند. زنان یائسه مراقب خشکی دهانشان باشند، چرا که علامت هشدار دهنده‌ای برای پوسیدگی دندان‌ها و پیدایش بیماری‌هایی چون عقب نشینی لثه است.

۲- دیابت: مبتلایان به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند. در واقع بیماری‌های دهان و لثه از عوارض داشتن دیابت است.

سفت و سخت مسواک زدن به لثه هایتان آسیب وارد کرده و موجب عقب نشینی آنها می‌شود

تحقیقات نشان داده است بیماری‌های لثه و دیابتارتباط تنگاتنگی باهم دارند. عفونت، تنظیم قندخون را نیز بهم می‌ریزد. به همین سبب بسیار مهم است بیماران دیابتی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند تا عوارض دیابت را به حداقل برسانند.

۳- ایدز(HIV): افراد مبتلا به ایدز درمعرض خطر قابل ملاحظه‌ای برای عقب نشینی لثه‌ها هستند. افرادی که درگیر این بیماری مهلک اند، سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بدن نمی‌تواند از بیمار در برابر عفونت‌ها محافظت کند.

۴- کمبود ویتامین C: یکی از شایع‌ترین علائم کمبود ویتامین ث تضعیف قوای جسمانی است. تورم لثه و خونریزی آن می‌تواند از علل کمبود ویتامین ث باشد.

۵- سیگار کشیدن: بنا به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سیگار کشیدن دستگاه ایمنی بدن را به شدت ضعیف می‌کند و بدن تحمل دفاع در بربر عفونت‌ها را ندارد. افراد سیگاری که درگیر عقب نشینی لثه‌ها و بیماری‌های پریودنتال هستند، تا زمانی که به کشیدن سیگار ادامه دهند اوضاع بیماریشان بدتر می‌شود . توتون و تنباکو از عوامل تهدید کننده سلامت دهان و دندان اعلام شده است.

۶- ژنتیک: برخی از محققان بر این باورند که بیماری‌هایدهان و لثه می‌تواند با ژنتیک و سابقه خانوادگی فرد در ارتباط باشد. بنابراین در افرادی که در خانواده سابقه بیماری‌های لثه را دارند، پیشگیری بهترین راه حل است.

۷- مصرف برخی داروها: مصرف بیش از حد برخی داروها باعث خشکی دهان می‌شود. قرص های ضدبارداری، ضدافسردگی و قرص‌های مخصوص بیماران قلبی می‌تواند موجب بروز این دسته از بیماری‌ها شود.

۸- دندان قروچه: این گزینه از برجسته‌ترین عوامل پیدایش بیماری‌های پریودنتال است. لذا اگر به این عارضه مبتلا هستند سریعا به پزشک مراجعه کنید.

۹- کج بودن و جفت نشدن دندان‌ها : اگر دندان‌ها نامنظم باشند یا به خوبی بر روی هم جفت نشوند، نیروی بیشتری به لثه‌ها و استخوان‌های اطراف آنها وارد می‌شود و عقب رفتگی لثه ایجاد می‌شود.

۱۰- بهداشت نامناسب: افرادی که دو بار در طول روز از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های دهان و لثه قرار دارند. همچنین سفت و سخت مسواک زدن نیز به لثه هایتان آسیب وارد کرده و موجب عقب نشینی آنها می‌شود.

منبع : جام جم

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن