راهکار سکته مغزی و قلبی با ترکیبات خمیر دندان

سایت پرمطلب: محققان انگلیسی ادعا می‌کنند که با استفاده از موادی که معمولا در خمیردندان یافت می‌شود می‌توان خطر ابتلا به سکته مغزی و حمله قلبی را تشخیص داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی لندن تایمز دکتر آنتونی داونپورت از بخش پزشکی تجربی دانشگاه کمبریج انگلیس می‌گوید: سدیم فلوراید که معمولا در خمیردندان یافت می‌شود به ترکیبات کلسیم در مینای دندان ما می‌چسبد.


وی افزود: به همین روش در تزریق سدیم فلوراید به افراد این ماده معدنی به مناطق ناپایدار کلسیمی در شریان‌ها نیز می‌چسبد.

در حقیقت این روش جدید تشخیص تنها سکوی تصویربرداری است که می‌تواند بصورت غیر تهاجمی مراحل اولیه کلسیمی شدن در شریان‌ها را تشخیص دهد.

اکنون محققان دانشگاه کمبریج ادعا می‌کنند که یک اسکن ارزان قیمت و آسان می‌تواند روشی را که پزشکان از طریق آن افراد در معرض خطر سکته مغزی و حمله قلبی را تشخیص می‌دهند، تغییر دهد.

محققان معتقدند که با استفاده از ماده‌ای که معمولا در خمیردندان یافت می‌شود می‌توان مناطق خطر را در رگ‌ها تشخیص داد. در این روش سدیم فلوراید که با مقدار کمی ردیاب رادیواکتیو همراه است به بیمار تزریق می‌شود. سپس سدیم فلوراید به هر کلسیم ناپایداری که در شریان‌ها وجود داشته باشد، متصل می‌شود.

کلسیم یک ترکیب اساسی در رسوبات چربی شناخته شده به نام پلاک است که عامل سخت شدن رگ‌ها در بیماری است که به عنوان آترواسکلروز شناخته می‌شود. آترواسکلروز یک بیماری بالقوه کشنده است که در آن شریان‌ها توسط ساخت رسوبات چربی که به آن‌ها پلاک می‌گویند، مسدود می‌شود.

این پلاک‌ها باعث می‌شوند که شریان‌ها سخت و باریک شوند و در نتیجه جریان خون محدود شود؛ همچنین در صورتی که پارگی صورت بگیرد یک لخته خونی جریان خون به قلب را مسدود می‌کند و باعث بروز حمله قلبی و یا سکته مغزی می‌شود.

زمانی که این رسوبات ناپایدار شوند می‌توانند منجر به ایجاد لخته‌های خونی شوند و مشکلاتی به صورت حمله قلبی و یا سکته مغزی ایجاد کنند. این بیماری قلبی و عروقی عامل بیش از ۱۲۴ هزار مرگ در عرض یکسال در انگلیس است.

دکتر جیمز رود متخصص قلب و عروق در دانشگاه کمبریج گفت: این روش جدید تنها سکوی تصویربرداری است که می‌تواند به صورت غیر تهاجمی مراحل اولیه کلسیمی شدن در عروق ناپایدار را تشخیص دهد.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن