خشکی دهان و مشکلات آن

مجله اینترنتی پر مطلب: خشکی دهان، یک مشکل و در واقع بیماری آزار دهنده ای است که در طی آن بدن به یک دلیل خاص، قادر به تولید کافی بزاق نیست و می تواند مشکلات دیگری را نیز به دنبال خود بیاورد. باکتری هایی که باعث پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه می شوند، در محیط خشک دهان رشد می کنند که می توانند به نوبه ی خود در درجات شدیدتر موجب بروز مشکلات قلبی و سکته شوند.

دهان خشک

بزاق یک ماده ی قلیایی است و تا حدی اسید موجود در غذاها را خنثی می کندتا نتوانند به دندان ها آسیب وارد کنند. گلودرد، مشکلاتی در صحبت کردن و یا بلع غذا و احساس سوزش دهان از عوارض آزاردهنده خشکی دهان هستند.
اما چه چیزی موجب خشکی دهان می شود و چگونه باید آن را کنترل کرد؟

داروها

۶۰۰ نوع دارو وجود دارد که مصرف آن ها موجب خشکی دهان خواهد شد. داروهای مربوط به مشکلات گوارشی، داروهای فشار خون و داروهای مربوط به اختلالات روانی از جمله این داروها هستند.

سالخوردگی

با افزایش سن، غدد بزاقی دهان کمتر از قبل بزاق ترشح می کند. بنابراین دهان دچار خشکی می شود. پس باید خشکی دهان را هم به عوارض دیگر افزایش سن اضافه کنیم.

کم آبی بدن

تغییرات کوچک میزان آب هم بر روی بدن موثر است. کم آبی بدن به کاهش تولید بزاق منجر شده و موجب خشکی دهان خواهد شد.

جویدن آدامس بدون قند سبب تحریک غدد بزاقی و ترشح بزاق می شود

این تنها یکی از عوارض کم آبی است. لذا نوشیدن به اندازه ی آب را جدی بگیرید.

مشکلات تنفسی

مشکلات سینوسی و سپتوم بینی (انحراف تیغه میانی بینی)نفس کشیدن از راه بینی را برای شما سخت می کند. در نتیجه شما به تنفس از راه دهان روی می آورید که این امر موجب خشکی دهانتان خواهد شد.

درمان بیماری سرطان

پرتو درمانی و شیمی درمانی هر دو منجر به خشکی دهان می شوند. بعضی از مشکلات خاص مربوط به غدد دهانی هم منجر به خشکی دهان خواهند شد.

راه های درمان

مصرف نوشیدنی های الکلیمخصوصا انواع خاصی از آن ها تمام رطوبت دهان را به خود می کشد. بهتر است به جای این نوشیدنی ها مصرف آب روزانه را بالا ببرید. جویدن آدامس های بدونقند نیز سبب تحریک غدد بزاقی و ترشح بزاق می شود.

برخی دهانشویه ها و خمیر دندانها هم علاوه بر تمیز کردن دندان ها می توانند به ترشح بیشتر بزاق کمک کنند. قرص بزاق و اسپری هم برای ترشح بیشتر بزاق وجود دارد و می توانید از آن ها هم کمک بگیرید.

خشکی دهان موجب پوسیدگی دندانها هم می شود و شما می توانید از قرص های تجویزی که برای رفع خشکی دهان پیشنهاد می شود استفاده نمایید. در کل بهتر است اگر از دهان خشک رنج می برید، به یک پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.

منبع: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا