تثبیت ضربان قلب راهکارهایی طبیعی

پیشگیری از تپش قلب

پرمطلب: پزشکان می‌گویند ضربان قلب خیلی کم یا خیلی زیاد برای سلامتی خوب نیست و شما باید راه‌های حفظ ضربان قلب نرمال را که ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در حالت استراحت در هر دقیقه است بدانید.

تثبیت ضربان قلب راهکارهایی طبیعی

نرخ ضربان قلب دقیقاً چیست؟

سرعت ضربان قلب که توسط تعداد دفعات تپش قلب در هر دقیقه سنجیده می‌شود نرخ ضربان قلب نامیده می‌شود. فاکتورهای گوناگونی وجود دارند که ضربان قلب را بالا می‌برند یا پایین می‌آورند.
معمول‌ترین فاکتورهایی که ضربان قلب را بالا می‌برند، شامل: تب، استرس، ترس، فعالیت، سن، کم‌خونی، مصرف محرک‌ها، پرکاری تیروئید و بیماری قلبی می‌شوند.
عواملی که از ضربان قلب کم می‌کنند نیز شامل: تنفس، تحریک عصب واگوس با جریان‌های الکتریکی، بیماری و برخی از داروها می‌شوند.

پزشکان می‌گویند ضربان قلب خیلی کم یا خیلی زیاد برای سلامتی خوب نیست و شما باید راه‌های حفظ ضربان قلب نرمال را که ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در حالت استراحت در هر دقیقه است بدانید:

 

چرا افرادی که هر روز ورزش می‌کنند قلبشان سالم‌تر است؟ زیرا ورزش منظم، ضربان قلب را پایین نگه می‌دارد. به همین علت ورزشکاران معمولاً ضربان قلب کمتری نسبت به آن‌هایی که اهل ورزش نیستند دارند. اگر می‌خواهید ضربان قلبتان را پایین بیاورید، شنا، پیاده‌روی تند، دویدن و پیاده‌روی معمولی گزینه‌های خوبی هستند.

گیاهان عضله ساز

افزایش ضربان قلب می‌تواند نتیجه‌ی مصرف کلسیم زیاد نیز باشد، بنابراین اگر این مشکل شماست، مصرف کلسیم‌تان را کاهش بدهید. در عوض بهتر است منیزیم و منگنز بیشتری مصرف کنید. مغزها و سبزیجات برگ‌دار، منیزیم و منگنز دارند.

سیگار

سیگار کشیدن و مصرف الکل می‌تواند مواد سمی و مضر گوناگونی وارد بدن کند، استقامتتان را پایین بیاورد و قلب را وادار کند تا سخت‌تر کار کند. فشار وارد شده بر قلب باعث افزایش ضربان آن می‌شود.

کافئین بی‌نهایت محرک است و ضربان قلب را بالا می‌برد پس اگر قصد کاهش و تثبیت نرخ ضربان قلبتان را دارید، از مصرف کافئین پرهیز کنید.

کار دیگری که باید برای کاهش سرعت ضربان قلبتان انجام دهید، از بین بردن لایه‌های اضافی چربی است. مشاهدات نشان داده‌اند ضربان قلب یک فرد چاق هنگام بالا رفتن از پله‌ها، در مقایسه با افرادی که چاق نیستند سرعت قابل توجهی می‌گیرد. رژیم غذایی کم چرب در پیش بگیرید تا دچار اضافه وزن و چاقی نشوید و ضربان قلبتان نرمال بماند.

 

گردآوری شده توسط سایت پرمطلب > سلامت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا