اهمیت نخ دندان

نخ‌ دندان کشیدن بخشی اساسی در حفظ سلامت دندان است. توصیه می‌شود که دست‌کم یک‌بار در روز نخ‌دندان بکشید تا به زدودن پلاک‌های میکروبی از نواحی میان دندا‌‌نهایتان که مسواک به آن‌ها نمی‌رسد، کمک شود. مهم است، زیرا پلاک میکروبی که با مسواک زدن یا نخ‌دندان کشیدن زدوده نشود، در‌‌نهایت سخت شده و به جرم دندانی بدل می‌شود. نخ‌دندان کشیدن همچنین از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

اهمیت نخ دندان
اهمیت نخ دندان

نخ‌ دندان کشیدن بخشی اساسی در حفظ سلامت دندان است.

توصیه می‌شود که دست‌کم یک‌بار در روز نخ‌ دندان بکشید تا به زدودن پلاک‌های میکروبی از نواحی میان دندا‌‌نهایتان که مسواک به آن‌ها نمی‌رسد، کمک شود.

کی نخ دندان بکشیم؟
این‌که کشیدن نخ‌دندان را پس از مسواک زدن یا پیش از آن انجام دهید، چندان اهمیت ندارد. مادامی به‌طور کامل و درست نخ‌دندان بکشید، مهم نیست که چه هنگامی آن را انجام دهید. بهتر است زمانی از روز را برای انجام این کار اختصاص دهید که چند دقیقه‌ای وقت مراقبت از دندا‌‌نهایتان را داشته باشید. افرادی که در پایان روز بیش‌ازحد خسته هستند، ممکن است از نخ‌دندان کشیدن در صبح‌ها یا پس از ناهار سود ببرند. دیگران ممکن است بخواهند با دهانی تمیز به خواب روند.

آیا کودکان هم باید نخ دندان بکشند؟
فراموش نکنید که کودکان نیز نیاز به نخ‌دندان کشیدن دارند! شما باید به‌محض اینکه کودکتان دو دندان در کنار یکدیگر درآورد، نخ‌دندان کشیدن برای او را هم شروع کنید. ازآنجایی‌که نخ‌دندان کشیدن به مهارت دستی بیشتری نیاز دارد، کودکان ممکن است تا رسیدن به ۱۰ یا ۱۱ سالگی نتوانند به‌خوبی نخ‌دندان بکشند.

ملاحظات در کشیدن نخ دندان:
توجه داشته باشید که نخ‌دندان کشیدن نباید دردناک باشد. اگر با شدت زیادی نخ‌دندان بکشید، ممکن است به بافت‌های بین‌دندانی آسیب برسانید. اگر خیلی آرام نخ‌دندان بکشید، ممکن است ذرات غذا از میان دندان‌ها خارج نشود. احساس کمی ناراحتی هنگام شروع نخ‌دندان کشیدن طبیعی است و نباید به‌این‌علت نخ‌دندان کشیدن را ترک کنید. با مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه، ‌ این احساس ناراحتی باید در طول یک یا دو هفته برطرف شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 16 =

دکمه بازگشت به بالا