آهو و گوزن چه فرقهایی با یکدیگر دارند؟

پرمطلب:  آهو جزء خانواده بز و گاو وحشی بوده، در حالی که گوزن از خانواده گاوها و آهوهاست. باید اشاره داشت که بین این دو حیوان تفاوت‌های اساسی از نظر شکل ظاهری و سایر ویژگی‌ها وجود دارد. از این‌رو در این مطلب، در ابتدا ویژگی‌های هر حیوان را بررسی و در نهایت تفاوت‌های بین آن‌ها را ذکر خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

آهو و گوزن چه فرقهایی با یکدیگر دارند

آهو

آهو چرنده‌ای دارای شاخ و سم است و اغلب محل زندگی او، در دشت آفریقاست. این حیوان شباهت زیادی به گوزن دارد، اما در اصل جزء خانواده بز و گاو وحشی است. آهوها دونده‌های بسیار سریعی هستند که در گله‌های بزرگ زندگی می‌کنند و با کوچکترین احساس خطر، به سرعت می‌گریزند. بعضی از انواع مشهور آن‌ها عبارتند از: قوچ آبی، ایمپالا و آهوی آفریقایی.تفاوت گوزن و آهو چیست؟ در ایرناک

 

گوزن

گوزن‌ها گروهی از خانواده گاوها و آهوها هستند، اما با هم خانواده خود تفاوت زیادی دارند. رنگ گوزن‌ها معمولا از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره در نوسان است. گوزن‌های نر شاخ‌های بلند و نسبتا پهنی دارند. همچنین جالب است بدانید که رشد شاخ در گوزن از یک سالگی به بعد شروع شده و شاخک‌های آن از دو سالگی به بعد ظاهر می‌شوند.

 

فرق گوزن و آهو

۱. شاخ‌

آهو دارای شاخ‌های حلقه‌ای، منحنی، قهوه‌ای با رگه‌های سفید است. اما گوزن‌های نر، دارای شاخ منشعب و توپر روی استخوان پیشانی هستند که در ۹ تا ۶ ماهگی از پایه این شاخه شکل می‌گیرد؛  شاخ‌های این حیوان دائمی نیستند و هر سال می‌افتند و به جای آن‌ها شاخ جدید رشد می‌کند.

نکته: گوزن‌های ماده غیر از گوزن شمالی، هرگز شاخ در نمی‌آورند. در آهوها نیز شاخ فقط در نرها وجود دارد؛ در ماده‌ها چنانچه شاخ وجود داشته باشد، بسیار كوچك است. جالب است بدانید که برجستگی‌های شاخ آهو جدا از هم و قابل شمارش هستند و می‌توان از روی تعداد آن‌ها سن یک آهو را حدس زد، اما از روی شاخک‌های شاخ یک گوزن، سن گوزن قابل حدس نیست.

 

آهو و گوزن چه فرقهایی با یکدیگر دارند

۲. جثه

گوزن‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، از گوزن پودو که تنها ۳۰/۵ سانتیمتر قد دارد تا بزرگترین نوع گوزن، گوزن شمالی که وزن آن به ۴۵۰ کیلوگرم می‌رسد. اما آهو‌ دونده‌ای بسیار سریع و چابک بوده که دارای دست و پایی دراز و دمی کوتاه با وزن نرمال بالغ بر ۲۰ تا ۴۵ کیلوگرم است و جثه کوچکتری نسبت به گوزن دارد.

۳. زیستگاه

گوزن‌ها در اکوسیستم‌های بسیار متنوعی، به عنوان مثال در تالاب‌ها، چمن‌زارها، جنگل‌های بارانی، کوهستان و بوته‌زارهای خشک زندگی می‌کنند. گوزن‌ها حتی در مناطق شهری هم مشاهده می‌شوند. جالب است بدانید که این حیوانات در سراسر جهان به جز قطب جنوب و استرالیا وجود دارند. اما در مقابل، آهوها در انواعی از زیستگاه‌های نیمه بیابانی، بوته‌زارها، دشت‌ها و تپه‌های پوشیده از علف را ترجیح می‌دهند. در گذشته، آهوها در اکثر مناطق دشتی دیده می‌شدند، اما امروزه به دلیل شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاها، کمتر مشاهده می‌شوند.

 

آهو و گوزن چه فرقهایی با یکدیگر دارند

۴. تغذیه

آهو گیاه‌خوار و نشخوارکننده است و از علف‌ها و بوته‌ها و در برخی موارد از میوه‌های مزارع كشاورزی تغذیه می‌كند. گوزن‌ها نیز گیاه‌خوار هستند، اما تنها از گیاه تغذیه می‌کنند. گوزن‌های شمالی معمولا برگ‌های گل خزه، بید و توس را به عنوان تغذیه مصرف می‌کنند.

۵. جفت گیری

فصل جفت‌گیری آهو، ماه آذر و دی است. در این زمان، آهوی نر بعد از اختیار کردن تعدادی ماده با آن‌ها جفت گیری می‌کند. آهوی ماده به مدت ۵ الی ۶ ماه باردار است. بچه‌های آهو تا ۵ ماه از شیر مادر تغذیه کرده و بعد از حدود ۲ سال بالغ می‌شوند و طول عمر آن‌ها، در طبیعیت ۱۲ سال است. اما فصل جفت‌گیری گوزن‌ها با توجه به نوع زیستگاه آن‌ها، متفاوت است. گوزن‌های ساکن مناطق معتدل در اواخر پاییز یا اوایل فصل زمستان فرزندان خود را به دنیا می‌آورند. گوزن‌هایی که در ارتفاعات پایین‌تری زندگی می‌کنند نیز، در اواخر بهار تا اوایل تابستان زاد و ولد می‌کنند و دوره بارداری آن‌ها بین ۶ تا ۸ ماه است و معمولا بین ۱۱ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

 

pormatlab.com

دکمه بازگشت به بالا