گیاه آلوئه جوونا

گیاه آلوئه جوونا جزء کاکتوس ها میباشد و امروزه در اکثر مناطق گرمسیری ونیمه گرمسیری  کاشته میشود و به عنوان گیاه زینتی و پوششی مورد استفاده قرار میگیرد.


نام دیگر این گیاه آلوئه دندان ببری میباشد ، این گیاه مانند سایر کاکتوس ها تیغ ندارد ولی دور برگ ها زائده های تیغ مانندی رشد می کنند.

 

گیاه Aloe juvenna ( آلوئه جوونا ) گیاهی است از خانواده XANTHORRHOEACEAE  ( سریشیان ) که بومی کنیا میباشد.خانواده سریشیان دارای ۴۰۰ عضو میباشد که اکثرا متعلق به مناطق گرمسیری هستند.

گیاه آلوئه جوونا ، کاکتوسی با سرعت رشد متوسط میباشد که ارتفاع آن بین ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر و عرض آن بین ۷ تا ۲۲ سانتیمتر است.این آلوئه به صورت طبقه ای رشد می کند. به مرور که سن گیاه بالاتر می رود برگ های پایینی می ریزند و گیاه دارای ساقه می شود.برگها به صورت خوشه ای ،گوشتی ،دراز و باریک هستند و گاها به صورت خالدار با لکه های سفید مشاهده میشوند.این کاکتوس گلدار میباشد ، گل آذین بسیار ساده بوده و از وسط آن به صورت سنبله ای بیرون می آید و گل های صورتی تیره برروی آن میروید .گیاه آلوئه جوونا برای گلدهی نیاز به گذراندن یک دوره سرد دارد .


شرایط نگهداری این گیاه بسیار ساده و به شرح زیر است :خاک مناسب: خاک شنی ، ماسه ای و خوب زهکشی شده.این گیاه در اکثر خاکها رشد میکند.نور مناسب: بهترین نور برای این آلوئه نور مستقیم می باشد ولی پشت پنجره پر نور جنوبی هم رشد خوبی دارد .در روز های گرم تابستان و نور زیاد رنگش به قهوه ای روشن تغییر پیدا خواهد کرد .دمای مناسب: دمای بین ۲۱ تا ۳۴ درجه برای رشد این گیاه مناسب است .آلوئه در برابر خشکی و گرما مقاوم است و لی در برابر سرما ازبین خواهد رفت .بهتر است دما در زمستان از ۱۰ درجه پایین تر نیاید .( این گیاه مناسب برای نگهداری در منزل نیز میباشد .)آبیاری: در تابستان به طور منظم پس از خشک شدن خاک آبیاری شود.در زمستان آبیاری گیاهی که در حال استراحت است باید بسیار محدود شود. کوددهی: در فصل بهار و تابستان بهتر است به صورت ماهیانه کوددهی صورت گیرد.
آفات و امراض : بیماری و یا آفت خاصی این گیاه را تهدید نمیکند.

گیاه آلوئه جوونا
گیاه آلوئه جوونا

تکثیر :تکثیر این گیاه به ۳ روش صورت میگیرد که روش اول کاربردی تر است : ۱- کاشت پاجوشهایی که گیاه به تعداد زیاد تولید میکند.۲- تقسیم ریزوم ، غده ۳-کاشت دانه که بهتر است داخل خانه و قبل از زمستان صورت گیرد.(اجازه دهید دانه ها داخل غلاف خشک شوند و سپس اقدام به جمع آوری آنها کنید .)
هشدار : هنگام جابه جایی گیاه مراقب باشید. (زائده ها بسیار تیز میباشند .)

 

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پر‌مطلب > گیاهان > کاکتوس

pormatlab.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا