اطلاعات عمومی

آشنایی با گل اسکابیوزا

سایت پرمطلب: جنس اسکابیوزا، حدود ۸۰ گونه یک ساله علفی و چندساله دارد. در این گیاه، گلبرگ ها حالت خاصی دارند و از یک لبه همدیگر را می پوشانند و کمی حالت لوله شده دارند. گلچه های مرکزی گنبدی یا جاسوزنی مانند بوده و گلچه های کناری طویل تر هستند و در مجموع گل های آن شبیه گل های تیره Asteraceae می باشد.

به مرور زمان صفحه مرکزی به صورت عمودی رشد کرده و حالت کروی و بیضی به خود می گیرد و وقتی گل خشک شود طبق آن برای گل آرایی قابل استفاده است. این گل در رنگ های آبی، سفید، زرد، صورتی، بنفش و ارغوانی مایل به سیاه دیده می شود.

اسکابیوزا

گلدهی

    از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان گلدهی دارد.

نیازها

    نور فراوان خورشید و خاک حاصلخیز با زه کشی مناسب می خواهد. رقم های پابلند آن نیاز به قیم دارند. وقتی ارتفاع گیاه به ۱۵ –۲۰ سانتی متر رسد نیاز به سربرداری دارد. حذف گل های پژمرده به تداوم گلدهی آن کمک می کند.

افزایش

    از طریق کاشت بذر و تقسیم بوته (انواع چندساله) افزایش می یابد. بذر در پائیز یا اواخر تابستان کشت میشود و در اوایل بهار نشاءها به زمین اصلی منتقل می شوند. بذرکاری مستقیم نیز امکان دارد که نیاز به تنک خواهد داشت. در چندساله ها کشت بذر در اسفند ماه یا فروردین انجام می شود و در پائیز قسمت هوایی گیاه حذف می شود و هر ۲ تا ۳ سال یک بار بوته ها را از خاک خارج و تقسیم کرده و در یک باغچه با خاک تازه کشت می کنند.

 

گردآوری شده توسط: مجله اینترنتی پر‌مطلب > گیاهان 

pormatlab.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا